Serbest bırakılan Grup İsyan Ateşi üyelerinin Dêrsim'e girişi yasaklandı. 

Tunceli Valiliği tarafından 21'inci Munzur Kültür ve Doğa Festivali’nde Grup Yorum, Grup İsyan Ateşi ve Veradardz Folk Grubu’nun sahne alması yasaklanmıştı. Yasağın ardından dün akşam saatlerinde Seyid Rıza Meydanı’nda gözaltına alınan Grup İsyan Ateşi üyeleri ve Partizan okuru 7 kişi, sabah saatlerinde ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldı. 

Grup üyeleri Yusuf Rencüzoğulları, Melisa Yılmaz ve Ali Rencüzoğulları, serbest bırakıldıktan sonra apar topar zırhlı araçla Erzincan Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne götürüldü. Erzîngan'a götürülme gerekçesi ise Dêrsim’e girişlerinin yasaklanması olarak belirtildi. 

Van AB Bilgi Merkezi'nden “Avrupa Günü” konseri Van AB Bilgi Merkezi'nden “Avrupa Günü” konseri

'DEVRİMCİ SANAT SUSTURULAMAYACAK'

Kent dışına çıkarılan grup üyeleri, hastane önünde açıklama yaptı. Burada konuşan grup üyesi Yusuf Rencüzoğulları, şunları söyledi: “Geçen yıl, 20'nci Munzur Kültür ve Doğa Festivali'nde yasaklanmamızın ardından Muti Köprüsü’nde üzerimizde helikopter uçurulmuş ve 2 gün bekletilmiştik. Bugün 21'ncisi düzenlenen Munzur Kültür ve Doğa Festivali'nde konserimiz Tunceli Valiliği tarafından yasaklanmış il sınırları içerisinde sokak ortasında, hiçbir gerekçe gösterilmeden işkenceyle gözaltına alındık. Gözaltı sürecinde serbest bırakılacağımız söylenmesine rağmen il dışına çıkarıldık. Faşizmin hiçbir baskı ve saldırısı devrimci sanata zincir vuramayacaktır. Bulunduğumuz her alanda devrimci sanatı savunacağımızı buradan ifade ediyoruz. Devrimci sanat yasaklanamaz.”

Editör: Haber Merkezi