banner97

2 HDP’li isim görevden uzaklaştırıldı

İçişleri Bakanlığı, Halkların Demokratik Partisi’nden (HDP) Muş İl Genel Meclis üyeliğine seçilen Savcı Arslan ve Mehmet Emin Taşer’i görevden uzaklaştırdı.

2 HDP’li isim görevden uzaklaştırıldı

VanHaber - 24 üyeli İl Genel Meclisi’nde HDP’nin sandalye sayısı 15’ten 5’e düşürüldü. HDP Muş İl Genel Meclisi üyeleri Savcı Arslan ve Mehmet Emin Taşer, “örgüt propagandası” yaptıkları ileri sürülerek görevden uzaklaştırıldı. Böylelikle 24 kişilik mecliste 15 seçilmişle çoğunluğu elinde bulunduran HDP’nin üye sayısı 5’e düşürüldü. 
 
İçişleri Bakanlığı, Halkların Demokratik Partisi’nden (HDP) Muş İl Genel Meclis üyeliğine seçilen Savcı Arslan ve Mehmet Emin Taşer’i görevden uzaklaştırdı. Karara, 2 kişi hakkında başlatılan “örgüt propagandası yapmak” soruşturması gerekçe gösterildi. 
 
24 üyeli İl Genel Meclisi’nde HDP’nin sandalye sayısı 15’ten 5’e düşürüldü. İl Genel Meclisi şu anda 5’i HDP, 8’i AKP ve 1’i MHP’li olmak üzere toplam 14 üye ile temsil ediliyor. 
 
10 HDP’Lİ GÖREVDEN UZAKLAŞTIRILDI
 
31 Mart 2019 yerel seçimlerinden hemen sonra HDP’den seçilen bir üyeye, tutuklu olduğu gerekçesiyle mazbatası verilmemişti. Daha sonrasında ise, Kader Erol, Filiz Aydın, Ceyhan Aydemir, Suat Kalın, Mehmet Şakir Tuğrul, Musa Kaya ve Mehmet Demir adlı meclis üyeleri seçimlerden hemen sonra Ekim ayında görevden alınmışlardı.    
 

‘KAYYUMLA GASP EDİYORLAR’
 
Karara ilişkin Mezopotamya Ajansı’na (MA) konuşan görevden uzaklaştırılan Meclis üyesi Savcı Arslan, meclis çoğunluğunun ellerinden alınması için ilk olarak 8 üyelerinin görevden uzaklaştırıldığına dikkati çekti. Kararın, “Muş’a gelen yatırımları istedikleri köylere aktarmak” amacıyla alındığını kaydeden Arslan, iktidarın seçimle kazanamadığı yerleri kayyımlar ile “gasp” ettiğini belirtti. Kararın hukuksuz olduğunu ve kabul etmediklerini vurgulayan Arslan, hukuki mücadelelerini sürdüreceklerini aktardı. 
 
KÖYDES SEÇİMLERİ  
 
2020 yılını Ağustos ayında Köy Alt Yapısını Destekleme Projesi (KÖYDES) seçiminde 95 muhtarın 60’ının oyunu alarak seçimi kazandıklarını belirten Arslan, seçime rağmen kendisine görev verilmediğini paylaştı.  
 
AMAÇ AKP’NİN ÇOĞUNLUĞU SAĞLAMASI    
 
Görevden uzaklaştırılan bir diğer Meclis üyesi Emin Taşer ise, haklarında başlatılan soruşturmadan haberdar olmadıklarını ifade etti. Taşer, kararı “keyfi” olarak nitelendirdi. Taşer, “Bunun tek sebebi AKP’nin çoğunluğu sağlanmasıdır. İki arkadaşımızın beraat etmesi durumu var. O ihtimalin gerçekleşmesi halinde sayımız eşitlenecekti. AKP’nin çoğunluğunun sağlanması için böyle bir karara gidildi. Hukuki mücadelemizi sürdüreceğiz” diye konuştu. (Mezopotamya Ajansı)

Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2021, 18:50
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hafiziye
Hafiziye - 6 ay Önce

Diktatorun adaleti camur at lekele ulkenin yuzde 50 si terorist oldu ne alla muz cumhuriyeti

Turgev
Turgev - 6 ay Önce

Burhan kuzu oldukten sonra yeni ana yasa prafesoru alllatin cakici akp birlikte yapacak

Mahoni
Mahoni - 6 ay Önce

HDP nin Üye sayısını düşürüp mecliste kendi üyelerini artırarak vurgun yapma hesabı yapıyorlar yav bu millet ne zaman uyanacak kayyumların belediyeleri borç batağına düşürdü bunuda millete ödetiyorlar

Vanli
Vanli @Mahoni - 6 ay Önce

Değerli yorumcumuz tüm görüşlere eşit mesafede durmakla birlikte; küfür, hakaret, aşağılama vb. içeren, toplumsal hassasiyetleri zedeleyici nitelikteki yorumları yayınlayamıyoruz. İlginize teşekkür ederiz. Saygılarımızla!

Vanli
Vanli - 6 ay Önce

Değerli yorumcumuz tüm görüşlere eşit mesafede durmakla birlikte; küfür, hakaret, aşağılama vb. içeren, toplumsal hassasiyetleri zedeleyici nitelikteki yorumları yayınlayamıyoruz. İlginize teşekkür ederiz. Saygılarımızla!

SIRADAKİ HABER