Van Barosu üyelerine Kürtçe dil eğitimi verecek

Van Barosu tarafından kurulan ve 75 avukatın içerisinde yer aldığı Kürtçe Dil Komisyonu kısa bir süre sonra çalışmalarının startını verecek.

Van Barosu üyelerine Kürtçe dil eğitimi verecek

VanHaber - Van Barosu, 75 avukatın içerisinde yer aldığı Kürtçe Dil Komisyonu kurdu. Avukatların Kürtçe öğrenmesi ve dile ilişkin kimi etkinliklerin düzenlenmesi amacıyla kurulan komisyonun kısa bir süre içerisinde çalışmalarının startını vermesi bekleniyor. Komisyondan sorumlu Van Barosu Yönetim Kurulu üyesi Kadir Kutevi, çalışmalarıyla asimilasyon politikalarına karşı duracaklarını belirtti.  

AVUKATLARA KÜRTÇE DERS  Kentteki birçok avukatın Kürtçe okuma ve yazma noktasında eksiklikler yaşadıklarına dikkati çeken Av. Kutevi, bu noktada çalışma yürütülmesi için bir süredir kendilerine kimi taleplerin geldiğini aktardı. Kutevi, “Avukatların Kürtçeyi öğrenmesi için sınıflar oluşturacağız ve avukatlara dil öğreteceğiz. 75 avukat meslektaşım bu komisyonda yer alıyor. Van’da Kürtçe çalışma yürüten öğretmenleri çağırarak dersler vereceğiz" dedi.  Mahkemelerde tercümanlık yapmak zorunda kalan avukatların da zorluk yaşadıklarını ifade eden Kutevi, "Bundan dolayı büyük bir mağduriyet ortaya çıkıyor. Kürdistan bölgesinde her bölgenin aksanı farklı. Çevirilerin de ayrı ve doğru yapılması gerekiyor. Kurduğumuz komisyon ile avukat arkadaşları bu konuda eğiterek, mesleklerini daha profesyonel yapmalarına yardımcı olacağız” ifadelerini kullandı. 

ASİMİLASYON KARŞI ÇALIŞMA Ramazan Bayramı sonrası pandemi kurallarını da göz önünde bulundurarak dengbêj dinletisi gerçekleştirmek istediklerini paylaşan Kutevi, yine bölgede Kürtçe üzerinde çalışma yürüten avukatlar ile neler yapabileceklerini konuşacaklarını ifade etti. Öldürülen Kürt avukatlarının ailelerini çağırarak, hikayelerini de dinleyeceklerini dile getiren Kutevi, Kürtçe üzerindeki asimilasyon politikalarına kaşrı seminer gibi etkinlikler düzenleyeceklerini kaydetti. 
 

YORUM EKLE
YORUMLAR
MEHMET SELİM SEVEN
MEHMET SELİM SEVEN - 1 ay Önce

Kürtçe öğreteceğinize avukatların devletine ve milletine bağlı olmasını, avukatlık etik kuralları ve bilinçli avukat nasıl olunur onu öğretin.

Ecem
Ecem - 1 ay Önce

Corona virusten daha tehlikleli daha olumcu zihniyet yapisi fasistligin dik alası isminde salıh olan salıh olmayan mehmet yobazlığı ilke edinmiş cakma milliyetçilik teklik yanlızca Allaha dir mehmet ne salıh seven

Vanpir
Vanpir - 1 ay Önce

Farklı bir dil neden senin zoruna gitmiş mehmet selim seven senin adalet anlayışın insanların ana dilimi olduu i tt

Mehpare ALTAYLI
Mehpare ALTAYLI - 1 ay Önce

Mehmet Selim Seven bey çok haklı.Van,da eğer bilinçli avukatlar olsaydı.Van Barosu 1967 yılında değilde,1930 yada 1940,lı yıllarda kurulurdu.Demek ki Van avukatlarında anlamama sorunu var?

İstanbullu
İstanbullu - 1 ay Önce

Van Barosunda çalışan avukatlar liyakatlı olsalardı,Baronun başta ismini tahir elçi olarak belirlemezdiler.Hukukta bir avukatın isminin baroya verilemeyeceğini hukuk okurken öğrenemedilermi.

MEHMET SELİM SEVEN
MEHMET SELİM SEVEN - 1 ay Önce

Vanpir küfürlü konuşma senin kim olduğunu teknik olarak tespit ettirir.Hakkında adli işlem başlatırım.Dikkat et kendine.

A
A - 1 ay Önce

İnsanca yaşamak herkesin hakkı dil ve ırkı ne olursa olsun zalimler için yaşasın cehennem

SIRADAKİ HABER