Van'da Musa Orhan hakkında paylaşım yapan Bor’a beraat

İpek Er’e tecavüz ederek intihara sürükleyen uzman çavuş Musa Orhan hakkında yaptığı paylaşımdan dolayı yargılanan Star Kadın Derneği kurucularından Rojbin Bor hakkında açılan davanın 2’nci duruşmasında beraat etti.

Van'da Musa Orhan hakkında paylaşım yapan Bor’a beraat

Star Kadın Derneği’nin kurucularından Rojbin Bor’a, İpek Er’e tecavüz ederek ölümüne neden olan uzman çavuş Musa Orhan ile ilgili yaptığı paylaşımdan dolayı hakkında “devlet organlarını aşağılama” ve “halkı kin ve nefrete tahrik etme” iddiasıyla açılan davanın 2’nci duruşması Van 7'nci Asliye Mahkemesi’nde görüldü. Bor ve avukatı Mesut Işık duruşmada hazır bulundu. 

Kimlik tespiti ardından başlayan duruşmada savunma yapan Bor, "Yıllardan beridir kadın hakları savunucusuyum. Kadına yönelik işlenen her türlü suçta itirazımı yükseltmeye ve bunun karşısında durmaya devam edeceğim. Bu sebeple söylediğim her sözün düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerekirken, ben mahkeme salonlarında sanık sandalyesinde bunu her seferinde anlatmaya çalışıyorum.

Suçlu değilim, düşüncemi ifade ediyorum ve etmeye devam edeceğim” dedi. Paylaşımın ifade ve düşünce özgürlüğü kapsamında olduğunu belirten avukat Işık ise müvekkili hakkında beraat verilmesini talep etti.  Savunmanın ardından mahkeme suç unsurunun oluşmadığını belirterek Bor’un paylaşımını “ifade ve düşünce özgürlüğü” kapsamında olduğuna kanaat getirerek beraat kararı verdi.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER