Van Emek ve Demokrasi Platformu'ndan Esenyamaça Kampanya

Van Emek ve Demokrasi Platformu içerinde yer alan 9 birleşen selden etkilenen ilçelere yardım kampanyası gerçekleştirdi. Van İMO Başkanı, olası felaketlerin yaşanmaması için acilen önlemlerin alınması gerektiğini söyledi.

Van Emek ve Demokrasi Platformu'ndan Esenyamaça Kampanya

Van Emek ve Demokrasi Platformu, selden dolayı zarar gören ilçelere yardım kampanyası düzenledi. Selden etkilenen Başkale, Gürpınar, Çaldıran ve Özalp ilçelerine toplam 7 kamyon barınma ve gıda yardımı gerçekleştirdi. Emek ve Demokrasi Platformu içinde yer alan toplam 9 birleşen yardım kampanyasında yer aldı. Yardım heyetinde bulunan Van İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Başkanı Fırat Durmaz, olası felaketlerin yaşanmaması için acilen önlemlerin alınması gerektiğini belirtti.

‘OLASI FELAKETLERİN OLMAMASI İÇİN ÖNLEMLER ALINSIN’

Yardım heyeti içinde bulunan Van İnşaat Mühendisleri Odası (İMO)  Başkanı Fırat Durmaz selin vurduğu köyde kısa bir açıklama yaparak, bölgenin acil afet bölgesi ilan edilmesi gerektiğini söyledi. Evleri hasar gören yurttaşların evlerinin yapılması gerektiğini belirten Durmaz, "Kanunlara göre bir yerin afet bölgesi ilan edilmesi için bazı şartlar var. Selin vurduğu ilçelerde bu şartlar sağlanmıyor. Fakat gözden kaçılan bir şey var. Olası bir sel felaketinde bu ilçelerde daha büyük yıkımlar söz konusu olabilir. Bu sebeple bu yerlerin afet bölgesi ilan edilmesi gerekir. Acil olan önlemlerin alınması gerekir. Birinci söylemimiz acil eylem planı hazırlanmalıdır. Evleri yıkılan yurttaşları evleri, ahırları yapılmalıdır. Hayvanları telef olan yurttaşların hayvanları verilmeli. İkinci söylemimiz sel yatağı içinde inşa edilmiş yapıların yerlerinin değiştirilmesi gerekir. TMMOB olarak yapılacak olan çalışmaların takipçisi olacağız" diye konuştu
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER