Şano Ar oyuncuları tarafından turnesi yapılan “Qral û Travîs” adlı Kürtçe oyun önce Antep’te sonra İstanbul Şişli’de kaymakamlık tarafından sahnelenmesi yasaklandı. Sosyal medyada oyunun yasaklanması büyük tepkiye neden oldu. Siyasiler konu ile ilgili açıklama yapmak zorunda kaldı ve yasak TBMM Genel Kurulu’na taşındı.

İpekyolu Belediyesi açıkladı: Kayyum, 1 milyar 123 milyon TL borç bıraktı İpekyolu Belediyesi açıkladı: Kayyum, 1 milyar 123 milyon TL borç bıraktı

İçişleri Bakanı girişimde bulundu
Konuyu Milliyet Gazetesi’nde köşesine taşıyan Ahmet Hakan, yasağın İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın girişimleri sonucu kaldırıldığını ve belirterek “İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya ‘böyle yasak olmaz’ demiş. Yasak kararı derhal ortadan kaldırılmış. Oyun Şişli’de sahnelenecek” diye yazdı.

Kürtçe oyun yasaklanmıştı
Şano Ar tarafından hazırlanan Kürtçe tiyatro oyununa büyük ilgi gösterildi. Satışa sunulan biletlerin bir çoğu bir hafta öncesinden tükendi. Ancak yasak kararı nedeniyle hem bilet alanlar hem de oyuncuların mağdur edildiğini belirten oyuncular, Kürtçe tiyatronun engellenmesini kabul etmediklerini açıklamıştı. 

Editör: İshak Kara