Meteoroloji’den yapılan son değerlendirmelere göre; Hakkari ve Bitlis çevreleri ile Muş’un güney,  Van’ın güney ve batı, Siirt ve Şırnak’ın doğusunda kuvvetli karla karışık yağmur ve yer yer yükseklerinde yoğun kar şeklinde olacağı tahmin edildiği belirtildi.

VAN'DA HAVA NASIL OLACAK?

Van Valiliği ise gün boyunca kuvvetli yağışın devam edeceğini belirterek; "Van il genelinde halihazırda devam eden yağmur ve karla karışık yağmurun, bugün (Pazartesi) gece saatlerinden sonra etkisini artırması ve yarın (Salı) gün boyunca kuvvetli yağış şeklinde etkili olması beklenmektedir.

Her IBAN işlemine 90 bin TL ceza geliyor! Her IBAN işlemine 90 bin TL ceza geliyor!

İl genelinde beklenen kuvvetli yağmur (normaller üzeri) ve karla karışık yağmur, yükseklerde kuvvetli kar yağışlarına bağlı olarak, taşkın, sel, su baskını, kar erimesi, çığ tehlikesi, yüksek kesimlerde tipi şeklinde kar yağışı, görüş mesafesinde azalma gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır." denildi. 

VAN HAVA DURUMU

  • Salı: 0 °C
  • Çarşamba: -2  °C
  • Perşembe: -2  °C
  • Cuma: 0  °C
  • Cumartesi: -3  °C

METEOROLOJİ'DEN VAN İÇİN TURUNCU KODLU UYARI

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Güneydoğu Anadolu Bölgesi içinde yer alan Van dahil 10 il için kuvvetli yağış ve çığ tehlikesi konusunda 'sarı ve turuncu kodlu' uyarılarda bulundu.

ÇIĞ TEHLİKESİ UYARISI

Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunda kar örtüsüne sahip eğimli yamaçlarında çığ tehlikesi bulunduğundan dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

BUZLANMA VE DON UYARISI

Gece ve sabah saatlerinde buzlanma ve don olayı ile yer yer sis hadisesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara (ulaşımda aksamalar, görüş mesafesinde daralma vb.) karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

Yapılan son değerlendirmelere göre; Ülkemizin güneydoğu bölgelerinde görülecek yağışların, Şanlıurfa’nın doğusu, Diyarbakır, Batman ve Mardin illeri ile Siirt ve Şırnak’ın batısında kuvvetli sağanak yağış beklenirken Hakkari ve Bitlis çevreleri ile Muş’un güney, Van’ın güney ve batı, kuvvetli karla karışık yağmur ve yer yer yükseklerinde yoğun kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor.

Salı (19.03.2024) günü sabah saatlerinde bölgenin batısında, gece saatlerinde ise doğusunda etkisini kaybetmesi beklenen kuvvetli yağışlara bağlı olarak meydana gelebilecek sel, su baskını, kuvvetli rüzgar, kar yağışı beklenen yerlerde tipi ile ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir. Vanhavadis