İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Murat Kurum, İçişleri Bakanlığı’nın 50 bin 783 olarak açıkladığı Mereş merkezli depremde hayatını kaybedenlerin sayısı için 130 bin dedi. 

AKP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkan adayı Murat Kurum katıldığı bir canlı yayın programında projelerini anlattı. 

İstanbul’da gerçekleştireceğini belirttiği kentsel dönüşüm projesinden bahsederken Mereş merkezli depremdeki yıkımı örnek gösteren dönemin Çevre ve Çehircilik Bakanı da olan Kurum, depremde yaşamını yitirenlerin sayısının 130 bin olduğunu söyledi. 

Van'da haziran ayında karla mücadele Van'da haziran ayında karla mücadele

Kurum, “Bizim bütün projelerimizin bütçesi 56 milyar dolar. 130 bin canımız gitmiş, 11 ilde deprem oldu, İstanbul 11 ile yetişir. Elimizden gelen her türlü enerjiyi kentsel dönüşüm için vereceğiz. İstanbul 11 ile yetişir ama İstanbul'a bir şey olursa ülke gider, bayrak gider, devlet kalmaz” dedi. 

RESMİ AÇIKLAMA 50 BİN 783

İçişleri Bakanlığı tarafından 24 Nisan 2023'te yapılan açıklamaya göre 6 Şubat 2023'te meydana gelen Mereş merkezli depremlerde hayatını kaybedenlerin sayısı 50 bin 783.

Editör: İshak Kara