Van’da bir araya gelen mezun öğrenciler dernek kurdu Van’da bir araya gelen mezun öğrenciler dernek kurdu

Van’ın ve Türkiye’nin ileri gelen bürokratik, akademik, iş dünyası ve sivil toplum önderleri ile kent aktörlerini bir araya getiren ve 2 gün süren “Uluslararası Vizyon Van Kongresi”; Türkiye’nin yüzyılında Van temasıyla 8-9 şubatta gerçekleşti.

597 15896 65C5C5Df1B09D

Konuşmacıların katılımıyla bölgesel kalkınmanın paydaşlarını bir araya getirmek ve değerli bilim insanlarının sunacağı katkılarla uluslararası düzeyde bir platform oluşturmak amacıyla düzenlenen Vizyon Van Kongresi Van YYÜ Türk Müziği Devlet Konservatuvarı tarafından hazırlanan Van Türkülerinden oluşan müzik dinletisi ile başladı. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi tanıtım videosunun salondakilere gösterimi ile birlikte selamlama konuşmalarına geçildi.

 VALI BALCI: TÜM AKTÖRLERİN BİR ARADA OLDUĞU ŞEHİRLER GÜÇLÜ SEHİRLERDİR

Van Valisi Ozan Balcı, böyle güzel bir etkinliğe ev sahipliği yaptığı için ve ilin bürokrasisini, akademik dünyasını, sivil toplumunu, iş dünyasını bir araya getirip hem şehrin temel problemlerinin neler olduğunu hem de geleceğe ilişkin olarak bir vizyon çizme açısından herkesi yüreklendirdiği için Van Yüzüncü Yıl Üniversitesini ve Rektör Prof. Dr. Hamdullah Şevli’yi kutladığını belirtti.

Vali Balcı düşüncelerini; “Üniversitesi, bürokrasisi, siyaset dünyası, akademik dünyası, sivil toplumu ve diğer aktörlerinin uyumlu olduğu ve işbirliğinin olduğu şehirler güçlü. Van’da da bu var Allah’a şükür. Yani bu birlikteliğin hem şehrin problemlerini çözmek hem de şehrin geleceğini hazırlamak açısından çok anlamlı ve önemli olduğunu düşünüyorum” şeklinde aktardı.

Gelecek perspektifinde vizyon çizebilmek için aslında geçmişe de bakmak gerektiğini belirten Vali Balcı konuşmasında, Van Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi olarak kentte yaptıkları yatırımları ve gelecekle ilgili hayata geçirmek istedikleri projelerden bahsetti.

Van Matbil: Bugünün Bilimi Yarının Teknolojisi Projesi’ne değinen Vali Balcı; “Bizim üniversiteyle beraber çok güzel yürüttüğümüz bir proje var Mat-Bil projesi. Üst düzey matematik bilen çocuklara hem lise giriş sınavlarına hem de üniversite sınavlarına hazırlamak. Üniversitemizle beraber sağ olsun Rektör hocamız da matematikçi olduğu ve katkı sunduğu için kendisine gönülden teşekkür ediyorum. Bu proje çocukların matematik gelişimlerine çok büyük katkı sağladı. Bu bağlamda Uluslararası Van Vizyon Kongresi de güzel bir toplantı olacak. Van’ımızın geleceğine katkı sağlamasını temenni ediyorum” dedi.

597 15896 65C5C5D18Fd5A

 KAYATÜRK: YENİ NESİL ÜNİVERSİTE ANLAYIŞI…

Van Milletvekili ve Avrupa Birliği Uyum Komisyonu Başkanı Burhan Kayatürk, yaptığı selamlama konuşmasında 40 önce kurulmuş bir üniversitede, değerli bakanımızın ve rektör hocalarımızın da ilk asistanları olduğu bir üniversitede böyle bir programın olmasını çok önemli bulduğunu ifade etti. Burhan Kayatürk konuşmasında “Yeni nesil üniversite anlayışı dediğimiz bu anlayışta bir tarafta yerel kaynaklar yerel değerler öbür tarafta küresel vizyon olması hasebiyle incelenmesi, araştırılması ve bulunduğu bölgeye katkılar sunulması açısından bu tür programların yapılması çok önem arz etmektedir. Ben dolayısıyla bu programa katılan bizim faydalanacağımız bütün konuşmaları, konuşmacıları, katılımcıları şimdiden tebrik ediyorum” sözlerine yer verdi.

58. Dönem Kültür Bakanı,  59. ve 60. Dönem hükumetlerinde Millî Eğitim Bakanlığı yapmış ve yetiştirdiği öğrenciler, akademik başarıları ve idari görevleriyle ilimize önemli katkılar sunan Prof. Dr. Hüseyin Çelik, program kapsamında “Van’ın Geleceği İçin Yönetişimin Önemi” başlıklı konuşmasını gerçekleştirdi. Prof. Dr. Hüseyin Çelik; “Burada Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi ev sahipliğinde Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Van Valiliği, Van Büyükşehir Belediyesi, Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı, böyle bir kongreyi düzenleyerek aslında yönetişimin güzel bir örneğini ortaya koymuşlar. Memleketim için ne zaman çağırılırsa buraya gelmeye hazır olduğumu ifade etmek istiyorum” sözlerini kaydetti.

Lise yıllarında katıldığı ilk turnuvada Türkiye 1.si olan, 2 kez Avrupa Küçükler Şampiyonluğu kazanan; Avrupa’da A sınıfı turnuvalarda altın madalya; Rusya, Sankt-Peterburg’da yapılan 2010 Avrupa Tekvando Şampiyonası’nda gümüş madalya ve Birleşik Krallık, Manchester’da yapılan 2012 Avrupa Tekvando Şampiyonası’nda altın madalya kazanan Dünya Şampiyonu Milli Tekvandocu Nur Tatar davetli konuşmacı olarak “Kardelen Hikâyenin Başlangıcı” adlı konuşmasını gerçekleştirdi. Milli Sporcu Nur Tatar, Van’da doğduğunu ve Tekvandoyla Van’da tanıştığını belirterek Van’da başlayan hayat hikâyesini salondakilerle paylaştı.

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı, davetli konuşmacı olarak katıldı programda bir selamlama konuşması gerçekleştirdi. 1991 yılında Üniversitemiz Veteriner Fakültesi Besin Hijyeni ve Teknolojisi Anabilim Dalı’nda akademik kariyerine başlayan Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı, Üniversitemizde uzun yıllar akademik çalışmalar yürütmüş, akademik unvanlarını üniversitemizde almıştır. Yapmış olduğu çalışmalar ve başarılarıyla Üniversitemizde büyük emekleri olan Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı yaptığı selamlama konuşmasında, “Akşemseddin Hazretleri’nin makamında Hayreddin-i Tokadi Hazretleri’nin dergahından, İzzet Baysal’ın şehrinden, göller şehrinden, Nilüfer Çiçeği şehrinden; göllerin şahı Van Gölü şehrine, Abdurrahman Gazi makamına, Bediüzzaman Said Nursi diyarı özü sözü bir olan, insanı mert olan, toprağı gibi cömert olan Van şehrine selamlar, muhabbetler getirdim.” ifadeleriyle Van’ın kendisi için olan önemini belirtti.

597 15896 65C5C5D142Fc8

Vizyon Van Kongresine ev sahipliği yapan Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli, çok kıymetli Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde Türkiye Yüzyılı’na hep birlikte taşıyacağımız şu günlerde “Uluslararası Vizyon Van Kongresi”ni yapmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirterek konuşmasına başladı. Bilimsel çalışmalarla şehrin sorunlarına dikkat çekmek, Üniversitelerin evrensel bakış açısıyla kente karşı sorumluluğunu yerine getirmesi gereken önemli bir görev olduğunun altını çizen Rektör Şevli; “Üniversiteler kentin sanayisi, tarihi, edebiyatı, sosyal yapısı, tarımı, ekonomisi hâsılı tüm sorunlarını, akademik bir bakış açısıyla gerçekçi ve somut bir fayda odağında tespit eden, yorumlayan, çözüm üreten kurumları olmalıdır. Biz,  son yıllarda şehir ile uyum içerisinde yürüttüğümüz projeler ve faaliyetler ile “Üniversite şehrin sorunlarına değiniyor mu?” düşüncesini olumlu yönde değiştirdiğimizi düşünüyoruz” dedi.

Rektör Şevli, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bölgesel kalkınmanın artırılmasına ve bilimsel araştırmaların desteklenmesine yönelik hayata geçirilen Vizyon Van Kongresi, bölgenin birçok farklı alanda kalkınmasına destek olmayı amaçlayan farklı projelerden biri olarak Van’a büyük katkılar sunmayı hedeflemektedir. Davet ettiğimiz konuşmacılarımızın her birinin Vanlı olarak ilimiz için örnek teşkil etmesinin veya Üniversitemizin gelişmesine katkı sağlamış olmasının Vizyon Van hedefiyle yola çıktığımız bu süreci daha da anlamlı kıldığını da belirtmek isterim. Birazdan çok değerli bir konuğumuzdan üniversitemizin hikâyesini dinleyeceksiniz. Aslında en büyük işler, büyük hayal sahibi insanlar tarafından başarılmıştır. Ortaya koydukları vizyon ile büyük bir beyinsel çaba göstererek 56 yıl önceki hayallerini 1968 yılında  'Van Üniversite ve Yüksekokulları Kurma ve Yaşatma Derneği'’ni, 1982 yılında ise Yüzüncü Yıl Üniversitesini kurarak başarmış; bugün beş bin çalışan ve otuz binden fazla öğrencimizle birlikte havasını soluduğumuz bugünün gerçeğini görmüşlerdir.”

Kongrede, katılımcılara Türkiye Yüzyılı’nda Van teması altında bir araya gelme ve Van ili üzerine yapılan bilimsel, eğitimsel ve araştırma çalışmalarını paylaşma fırsatı sunulduğunu ifade eden Rektörümüz Prof. Dr. Hamdullah Şevli konuşmasını; “İki gün boyunca devam edecek kongremizde birbirinden değerli isimleri ağırlayacağız. Alanlarında saygın bu isimlerden her biri Van’ı yetkin bir bakış açısıyla ele alacaklar. Bu yönüyle kongremizin bir bilim şölenine dönüşmesini arzu ediyoruz. Van’ın gelişimine ışık tutacak Vizyon Van 2024 Kongresi, “Türkiye Yüzyılı’nda Van” temasıyla, katılımcılara en son bilgi ve fikirleri paylaşma olanağı sunacak ve Üniversitemizin ev sahipliği yaptığı güzide etkinliklerden biri olacaktır” şeklinde sonlandırdı.

Program kapsamında önceki dönem Van Milletvekili Abdulahat Arvas da kısa bir selamlama konuşması gerçekleştirdi. Van Üniversite ve Yüksekokullar Kurma ve Yaşatma Derneği Başkanlığını yürütmüş olan Dr. Özçelik Okayer ise “Van Yüzüncü Yıl Üniversitesinin Kuruluş Hikâyesi” başlıklı konuşması kapsamında Üniversitemize ve yaşama dair anılarına yer verdi. Uluslararası Vizyon Van Kongresi paydaşlarından “Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı 2024-2028 Bölge Planı Çerçevesinde Van İli Vizyon, Stratejik Öncelikler ve Hedefler” başlıklı konuşmasını Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Halil İbrahim Güray tarafından gerçekleştirildi.

597 15713 659D38174E0Ae

Bölgesel kalkınmanın artırılmasına ve bilimsel araştırmaların desteklenmesine yönelik yapılan program kapsamında  ‘Van’ın Dış Ticaret ve Van’ın Gelecek Vizyonunda Sağlık Turizminin Yeri’; Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nda Genel Müdürlüğünde görevli Cemalettin Şevli ‘Mavi Vatanda Van Denizinin Geleceği’; Bursa Uludağ Üniversitesinden Prof. Dr. Mehmet Emin Ay ‘İnanç Turizmi ve Manevi Destek Alanlarında Rehberliğin Yeri ve Önemi’; Van İl Müftüsü Dr. Mehmet Sırrı Şık ise ‘Diyanet Hizmetleri Açısından Van’ın Geleceği’ adlı sunumu ile açılış oturumu gerçekleştirdiler.

8-9 Şubat tarihlerinde devam eden Vizyon Van Kongresine; Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ozan Balcı, 58. Dönem Kültür Bakanı,  59. ve 60. Dönem hükumetlerinde Millî Eğitim Bakanlığı yapmış Prof. Dr. Hüseyin Çelik, Van Milletvekili ve Avrupa Birliği Uyum Komisyonu Başkanı Burhan Kayatürk, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli ve Eşi Duygu Şevli Hanımefendi, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Şenay Baydaş, Prof. Dr. Murat Kayri ile Prof. Dr. Cemil Göya, önceki dönem Van Milletvekili Abdulahat Arvas, Dünya Şampiyonu Milli Tekvandocumuz Nur Tatar, Van Üniversite ve Yüksekokullar Kurma ve Yaşatma Derneği Başkanlığını yürütmüş olan Dr. Özçelik Okayer, Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Halil İbrahim Güray, AK Parti Van İl Başkanı Emre Güray ile Van ili protokol üyeleri, üniversitemizin akademik ve idari personeli ile kongre katılımcıları yer aldı.