Vatso iş seyahatleri kapsamında ilk ziyareti Khoy ve Salmaz kentlerine yaptı.

İran ziyaretine VATSO Derneği Başkanı Zahir Kandaşoğlu, TÜRSAB bölge Başkanı Cevdet Özgökçe ve 25 kişilik iş insanı heyeti hazır bulundu.

VATSO derneği ve beraberindeki heyet İran Sınır Başkanı Poursahab Rıza ve Şerif Negizade tarafından Kapıköy sınır kapısından karşılandı.

İLK ZİYARET KHOY AZAD ÜNİVERSİTESİ’NE

Van’dan gelen 25 kişilik heyeti Khoy Azade Üniversitesi rektörü Abdullah Zade ve Sacit Necat karşıladı. Heyeti kahvaltıda misafir eden Rektör Zade, “Her türlü iş ortaklıklarını önemsediklerini belirterek gelen heyete ziyaretlerinden dolayı memnuniyetlerini iletti.

"KOMŞU ÜLKE OLMAMIZA RAĞMEN ÇOK AZ TİCARET YAPIYORUZ"

Zahir Kandaşoğlu ise, ‘’Heyetçe sizi ve 4 kenti ziyaret etmek için bugün buradayız. Ziyaret sebebimiz ticaretimizi, geliş-gidişlerimizi daha çok nasıl hızlandırabiliriz. Bütün ülkeler birbirleriyle ticaret yapıyor anca biz iki komşu ülke olmamıza rağmen çok az ticaret yapıyoruz. Bunun nedenini öğrenmek adına da sizleri ziyaret etmek istedik. Bütün Dünya siyasi görüşlerinden dolayı birbirlerine zıttır. Ancak konu ticaret olduğunda herkes birbirleriyle ticaret yapıyor. Bizde İran İslam Cumhuriyeti ile kardeşiz. Ara sıra uluslararası siyasi tartışmalar olabilir iki devlet arasında ama bizler tüccarlar, tacirler çok çalışıp işimize bakmak zorundayız. Üniversitenizde ciddi işlere imza atıyorsunuz. Van’da önemli iş insanı, mühendisler var. Bence sizin buradaki üretimden haberdar değillerdir. Bizde iş insanlarımız getirip sizlerle buluşturuyoruz.

"GÜMRÜKLERİMİZ HER ŞEYE AÇIK OLSUN"

Bizler bu saatten sonra daha ciddi, samimi, dürüst ticaret yapmak istiyoruz. Siyasiler ne yapıyorlarsa yapsınlar ama ticareti engellemesinler. Gümrüklerimiz her şeye açık olsun. İki ülkede tüccar iş adamları ve yatırımcılar arasında hiçbir engel olmamalıdır. Kapılar 24 saat açık olması gerekmektedir. Üniversite olarak ciddi işlere imza atıyorsunuz, bal üretimi, tarım ürünleri, ve yedek parça üretimi yapıyorsunuz. Hepsi bölgeyi ilgilendiren, tarım hayvancılığı ilgilendiren, fakir insanları ilgilendiren konulardır. Bu işleri ciddiye alıp birlikte iş birliği yapmamız gerekmektedir.

"KAPİLAR AÇIK VERGİLER DUSUK OLSUN"

Bütün İran ve Türkiye Cumhuriyeti hükümetinden yani İki devletten isteğimiz ricamız, sayın Cumhurbaşkanı, siyasilerimize onlar bizim baş tacımızdır. Onlar siyasetlerini yapsınlar bütün dünya biz Müslüman ülkeleri kıskanıyor ama biz birbirimizi kıskanmayalım. Birbirine yakın iki il kardeş il, bir aile gibi olmuşuz. Her gün kız alıp kız veriyoruz. Ticaretin önündeki bütün engellerin kaldırılmasını rica ediyorum. Kapılar açık vergiler düşük olsun.

"VAN VE İRAN'DA FABRİKA KURALIM"

İki Müslüman ülke niye gidip yabancıya çalışalım. Van’da ve burada fabrika kuralım. İki ülke ekonomisi kalkındıralım. Bizler çok mutlu ve umutluyuz. Bizler iki hükümeti sıkıştırıp önümüzdeki bütün engelleri kaldırmak olmalı, gelişimiz ve amacımız iki ülkenin birbirleriyle ciddi alışveriş yapması, vergilerin düşmesi kimin ne ihtiyacı varsa serbest alması lazım onun için birlikte iş birliği yapmamız gerekir. Herkes siyasetini yapsın ancak tacirin, tüccarın önündeki engellerin bir an önce kalkmasını istiyoruz.

"İRAN İLE PASAPORTLA GEÇİŞİN KALKMASINI İSTİYORUZ"

TÜRSAB Doğu Anadolu Bölge Başkanı Cevdet Özgökçe ise, 30 yıla yakındır turizm işiyle ilgileniyorum. Kültür turları yapıyorum. Bizim İran ile dönemsel yaşadığımız sıkıntıları her yerde dile getiriyorum. Bizim ticari araçlarımız yakıt alma konusunda ciddi sıkıntı yaşıyoruz. Tebriz veya Tahran’da bizi yönlendirdikleri sadece bir yakıt istasyonu bulunmaktadır. Bizler bu ülkenin yabancısıyız. İstasyonun nerde olduğunu bulamayabiliyoruz.

"İKİ ÜLKEDE TURİZM PATLAMASI YAŞANIR"

Gümrük kapılarında misafirlerimize gümrük memurları, askerleriniz ciddi sıkıntılar zorluklar yaratıyor. Bizler İran ile pasaportla geçişlerin kalkmasını istiyoruz. Kimlikte geçişler olursa hem Türkiye’de hem de İran’da turizm patlaması yaşanır. Bizim halkımız Avrupa’ya gittiğinde Pasaportunda İran kaşesi olmasından dolayı sıkıntı yaşıyor. Bunu her platformda dinlendiriyorum. İki ülke arasındaki pasaport engeli kalksın.

Kobanê Davası'nda hangi siyasetçiye kaç yıl ceza verildi? Kobanê Davası'nda hangi siyasetçiye kaç yıl ceza verildi?

"GUVEN SIKINTISI OLURSA YATIRIMCI BULMAKTA SORUN YAŞANIR"

Yanı başımızda khoy kentinde bu kadar değerin olduğunu bilmiyordum. Bizler sizin ülkenizde sıkıntı yaşıyoruz. Bizim insanlarımız sizin ülkede güven hissetmeli o güveni vermelisiniz. Güven sıkıntısı olursa yatırımcı bulmakta sorun yaşarsınız. VATSO derneği yönetimi ve iş insanları heyeti yarın Türkiye Cumhuriyeti Urmiye başkonsolosunu ziyaret etmesi bekleniyor.

Kaynak: Vanekspres