Jeoloji Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Okan Tüysüz NTV canlı yayınında açıklamalarda bulundu.

Abdulahat Arvas 31 Mart yenilgisine günah keçisi arıyor Abdulahat Arvas 31 Mart yenilgisine günah keçisi arıyor

Tüysüz, diri fay hatları üzerinde yer alan kentleri uyardı.

"Çok ciddi deprem üretebilecek bir fay. 24 il, 110 ilçe derken bunların altından fay geçiyor" diyerek Malatya Fayı'na dikkat çekti.

Tüysüz'ün uyarıları arasında özellikle dikkat çeken noktaların başında Marmara Denizi ve Bingöl Yedisu fay hatları geldi. Marmara Denizi çevresindeki fay hattının 1766'da iki önemli deprem yaşadığını ve bu bölgede yeniden bir deprem beklendiğini ifade eden Tüysüz, ayrıca Bingöl Yedisu'da da benzer bir riskin bulunduğunu dile getirdi.

Tüysüz, "Ciddi deprem üretebilecek bir fay, birkaç bin yılda bir üretiyor o nedenle bilgimiz çok az, üzerinde daha fazla çalışma yapılması lazım. Enerjisini boşaltmış değil aksine üzerine yük bindi. Bunun gibi aslında çok sayıda fayımız var. 24 il, 110 ilçe derken bunların altından fay geçiyor. Bu fayların her birinin bugün, yarın deprem üretip üretmeyeceğini bilmiyoruz" dedi.

24 ili 110 ilçesi 580 köy diri faylar üzerinde
Türkiye’deki diri faylar üzerindeki yerleşim yerlerine ilişkin bilgiler veren Tüysüz, "Bingöl’ün Yedisu ilçesi deprem olması beklenen bir bölgedir. Marmara deprem olması beklenen bir bölgedir. Ege’de çok fazla fay hattı vardır; biz hala fay hatları üzerinde nasıl yerleşeceğimizi belirten bir yasadan yoksunuz. Türkiye’nin 24 ili 110 ilçesi 580 köyü doğrudan diri faylar üzerinde oturuyor. Bazı fayların bu süreleri dolmuştur. Mesela Bingöl-Yedisu ve Marmara gibi… "Bunlar artık bugün yarın deprem olsa şaşırmayacağımız yerler. Bazılarında ise bu konuda bilgimiz yok. Mesela, Malatya Fayı var. Çok ciddi deprem üretebilecek bir fay, birkaç bin yılda bir üretiyor o nedenle bilgimiz çok az, üzerinde daha fazla çalışma yapılması lazım. Enerjisini boşaltmış değil aksine üzerine yük bindi. Bunun gibi aslında çok sayıda fayımız var. 24 il, 110 ilçe derken bunların altından fay geçiyor. Bu fayların her birinin bugün, yarın deprem üretip üretmeyeceğini bilmiyoruz." diye belirtti.

‘Bingöl-Yedisu yıkılırsa Erzincan etkilenecek’
Bingöl-Yedisu fayına dikkat çeken Tüysüz, "Bir defa Bingöl-Yedisu demiştik. Yedisu’nun bulunduğu bölgede mesela Erzincan-Elazığ- Bingöl-Tunceli gibi illerimizde araştırmaların derhal başlaması gerekiyor. Bingöl-Yedisu yıkılırsa Erzincan yine etkilenecek. Tokat içinden fay geçiyor ama o fayın kaç senedir deprem üretmediği konusunda bilgimiz yok. Örneğin Kayseri, içerisinden fay geçen bir il. Ama fay çok uzun aralıklarla deprem üretiyor. Kahramanmaraş, Osmaniye ve Hatay; bunlar zaten 90’lı yıllardan beri hep dile getirdiğimiz yerler.” İfadelerini kullandı.
 

Editör: İshak Kara