YSK, 31 Mart'taki Mahalli İdareler Genel Seçimi öncesinde önemli bir karar aldı. Bahçe İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı'nın YSK'ya ilettiği yazıda, oy sayım ve döküm işlemlerinin aralıksız yapılması gerektiğine vurgu yapıldı. Ancak, ramazan ayında yaşanan iftar durumlarına ilişkin belirsizlikler gündeme geldi. İşte detaylar:

YSK'NIN İFTAR KONUSUNDAKİ TAVRI

YSK'nın aldığı karara göre, seçim günü oy sayımı ve dökümü süreklilik arz etmeli. Ancak, ramazan ayında sandık kurulu görevlilerinin iftar saatinde mola alıp alamayacakları konusu netlik kazanmadı.

Van'da 5 aydır kapalı olan yol ulaşıma açıldı Van'da 5 aydır kapalı olan yol ulaşıma açıldı

YASAL DAYANAK VE HATIRLATMA

Karar öncesinde YSK, Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun'un ilgili maddesine dikkat çekti. Kanun, oy sayımı ve dökümünün derhal ve aralıksız yapılması gerektiğini belirtiyor. Aynı yönde düzenleme YSK'nın 138 Sayılı Genelgesi'nde de yer alıyor.

İFTAR DURUMUNDA OY SAYIMI SORUNU

Bahçe İlçe Seçim Kurulu'nun yazısında, ramazanda sadece su ile orucun açılması durumunda sağlıklı oy sayımının yapılamayacağına dikkat çekildi. Bu durumda sandık kurulu görevlilerinin iftar saatinde mola verip veremeyecekleri ise belirsizliğini koruyor.

Editör: İshak Kara