banner97

Van Ekonomi Konseyi’nde Gündem ‘Kapıköy’

Van Ekonomi Konseyi Şubat ayı toplantısı, Van Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası’nda yapıldı. Dönem Başkanı Van Girişimci İşinsanları Derneği (VANGİAD) başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda, başta Kapıköy Sınır Kapısı olmak üzere, Van’ın ekonomi potansiyeli masaya yatırıldı.

Van Ekonomi Konseyi’nde Gündem ‘Kapıköy’

VanHaber - Toplantı öncesinde Dönem Başkanlığına seçilen Kadri Salaz’a  nezaket ziyaretinde bulunan AK Parti Van İl Başkanı Kayhan Türkmenoğlu, Kapıköy Sınır Kapısı’nın açılması için yürüttükleri çalışmaların devam ettiğini söyledi. Türkmenoğlu, “İlimiz ile ilgili çalışmalar yürütmeye devam ediyoruz.

Kapıköy Sınır Kapısı’nın açılması için milletvekillerimiz ile birlikte ilgili bakanlıklarla görüştük. Kapının turist geçişine açılması için öncelikle şehrimizi hazırlamalıyız. Bunun için Van'da başta lokantalar, kafeler, restaurantlar, oteller ve eğlence mekanları olmak üzere, İranlı turistlere hizmet verecek olan işyerlerinin açılması gerekiyor.” dedi. “İlgili bakanlıklarla görüşüyoruz” Türkmenoğlu, ayrıca AK Parti Van Milletvekili Osman Nuri Gülaçar’ı telefonla arayarak sınır kapısıyla ilgili bilgi aldı.

Kapıköy’ün açılması için Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile görüştüklerini belirten Gülaçar, şunları söyledi: “İl başkanımız ve milletvekili arkadaşlarımız ile birlikte yaptığımız planlama gereği, Sayın bakanlarımızla görüşmelerimizi gerçekleştirdik ve gerçekleştirmeye de devam edeceğiz. Sayın valimiz ile yaptığımız görüşmede Van’da kısıtlamaların gevşetilebileceğini söyledi. Van’da lokantalar, kafeler, restoranlar, oteller ve eğlence mekanları olmak üzere, İranlı turistlere hizmet verecek olan işyerlerinin açılması ile birlikte şehrimiz İran’lı  turistlere hazırlamış olacağız. Bu hizmet sektörlerinin açılması ile birlikte kapımızın açılması için yeniden bakanlarımızla görüşeceğiz. Bakanlarımıza hem İran tarafının hem de şehrimizin hazır olduğunu söyleyeceğiz. Sağlık bakanımız ile de görüşerek, gerekli tüm tedbirleri alarak İranlı turistleri ağırlayabileceğimizi belirteceğiz. İnşallah olumlu sonuç alırız.” 

 “Kapıköy’ün açılmasının zamanı geldi”

Kapıköy Sınır Kapısı’nın açılması için yürütülen tüm çalışmaları desteklediklerini belirten Van Ekonomi Konseyi Dönem Başkanı Kadri Salaz da şöyle dedi: “Hakkari’nin Çukurca İlçesi’ndeki Üzümlü sınır kapısının açılması bölgemiz adına sevindiricidir, emsal teşkil etmiştir. Artık Van Kapıköy Sınır Kapısı’nın da açılmasının zamanı geldi. Sayın Valimizin Van’da kısıtlamaları kaldırması halinde şehrimizi de İran’lı turistleri ağırlamaya hazır hale getirmiş olacağız. Kapının açılması şehrimiz adına özellikle de çok zor durumda olan esnafımız için çok önemli bir adım olacaktır.

Türkiye’nin tüm Hava, Deniz ve Kara Sınır kapıları açık iken sadece İran ile aramızda bulunan kapıların kapalı olması, İran’dan her gün yüzlerce turistin uçaklarla İstanbul, Antalya ve Alanya havaalanlarına taşınması sürerken Kapıköy Sınır Kapısı’nın kapalı olması anlaşılır bir durum değil. Gerekli sağlık tedbirlerinin alınarak Kapıköy kapımızın bir an önce açılmasını istiyoruz. Bu kapsamda çalışmalar yürüten başta AK Parti Van İl Başkanı Sayın Kayhan Türkmenoğlu, Valimiz Sayın Mehmet Emin Bilmez ve emek veren, çaba gösteren herkese, sivil toplum kuruluşları, meslek odaları ve resmi kurumlara teşekkür ediyoruz” Vanmed 

 

Güncelleme Tarihi: 27 Şubat 2021, 17:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER