Van iş dünyasından aşı çağrısı

Türkiye'de Koronavirüs aşı süreci devam ediyor. Aşının en az yapıldığı illerden bir tanesi olan Van'da aşı çağrıları gelmeye devam ediyor.

Van iş dünyasından aşı çağrısı

Tüm dünyada etkisini sürdüren Koronavirüs (COVİD-19) ile mücadele de aşı süreci devam ediyor.

Türkiye genelinde milyonlarca aşı yapılırken bazı illerde aşı oranları istenilen seviyede değil. Bu illerden bir tanesi de Van, Yüzde 53 oranına ulaşan aşılama için aşı çağrıları yapılmaya devam ediyor.

Van Ticaret ve Sanayi Odası (Van TSO) Yönetim Kurulu yayınladığı yazılı basın metnin de aşı olunması çağrısı yaptı. İşte o açıklama;

"Tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs (COVİD-19) salgını ile mücadele aşı süreciyle devam ediyor. Maske, mesafe ve temizliği elden bırakmamamız gereken yaz aylarında salgının sona ermesi açısında tüm herkesin aşı olması önem arz etmektedir.

Öyle ki; Her bir vatandaşımızın aşıya erimini kolaylaştırmak için kamu ve özel hastaneler, aile hekimlikleri, mobil araçlar ve stantlarda aşı olma imkanı sağlamakta ve sağlık çalışanları bu anlamda canla başla mücadele etmektedir. En önemlisi de dünya genelinde birçok ülke aşıya erişim sağlayamaz ve bu nokta ciddi sorunlar ile karşı karşıyayken vatandaşlarımızın aşı olmaktan imtina etmesi salgın ile mücadeleyi zorlaştırmaktadır. Hastalığı yenmek için büyük avantajımız olan aşıdan kaçmamız doğru değildir.

Bilime ve bilim adamlarının virüsü yenmek için ürettikleri aşıya inanmalıyız. Tüm dünya da bilim adamları virüsü yenmek için aşı geliştirme gayreti gösterirken, bilgi kirliliği ile aşıya karşı durmak, toplumsal sağlımız açısından da kabul edilir bir durum değildir. Sağlık Bakanlığının açıkladığı rakamlara bakıldığında aşı olma oranlarına göre illerin vaka sayıları ortaya çıkmaktadır. Bu çerçevede özellikle ilimiz ve bölgemizde aşı olma oranı düşük, ancak vaka sayıları artmaktadır. Bu konuda gerekli duyarlılığı göstermeliyiz. 

İş dünyası olarak artan vaka sayılarına karşı, yeni bir kapanma ve kısıtlama tedbirlerinin alınmasını kaldıracak ekonomik güce sahip değiliz. Aşı oldukça ve gerekli duyarlılığı gösterdikçe rahatlama olacaktır. Bunu dikkate almalıyız. Van Ticaret ve Sanayi Odası olarak tüm vatandaşlarımızı aşı olmaya davet ediyor, buradan şu çağrıyı da yapmak da fayda görüyoruz; Hiç kimse kendisini bu salgından tek başına koruyamaz. Hepimiz birbirimizi korumaya yardım etmeliyiz. Bunun içinde bilime olan inancımızı hiçbir zaman yitirmemeli ve aşımızı olmalıyız."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER