24 Ocak 2018 tarihinde Van 2’inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından Gazeteci Sıddık Güler’e “örgüt propagandası yapma” iddiasıyla verilen ve Yargıtay 3’üncü Ceza Dairesi tarafından cezanın onanmasından sonra tutuklanmıştı.

Vanlılar Yayla Şenliğinde Buluştu Vanlılar Yayla Şenliğinde Buluştu

Van’da görev yapan bir gazetecinin ihbarı sonrası yargılanan ve bu dosyada 2 yıl 4 ay hapis cezası alan Güler, kalan cezası için 18 Aralık’ta tutuklanmıştı. Güler, kalan cezasını tamamladıktan sonra cezaevinde tahliye edildi. Tahliye sonrası açıklama yapan Güler, dayanışmada bulunan herkese teşekkür etti.

Tutuklandığı günden bu yana eski Van Baro Başkanı Avukat Murat Timur ve Avukat Cihat Kutluk başta olmak üzere hukuksal olarak destek veren bütün hukukçulara teşekkür eden Güler, “Malumunuz kentte görev yapan bir gazetecinin ihbarı üzerine hakkımda açılan davadan ceza almıştım. Cezamın bir bölümünü 2019 yılında, kalanını ise şuan olmak üzere aynı dosyadan toplam 9 ay tutuklu kaldım. Bu haksız tutuklama sürecinde özelikle hukuksal sürecin her aşamasını takip eden ve büyük özveri gösteren avukatım Murat Timur’a çok teşekkür ediyorum. Yine bu dönemde beraber yol yürüdüğüm arkadaşlarım Yeşim Karaağar, Zelal Sahidenur Sari, Beritan Elyakut Geçiken, Dıldar Güler, Zafer Avnaş’a Serhat News’ın devam etmesinde gösterdikleri özveriden dolayı teşekkür ediyorum,” dedi.

Tutuklanmasından sonra başta basın örgütleri ve Van, Diyarbakır ve İstanbul’dan dayanışma gösteren meslektaşlarına da teşekkür eden Güler, yaptığı gazetecilik faaliyetlerine kaldığı yerden devam edeceğini kaydetti.