Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) ile Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Van İl örgütleri, 21 Şubat Dünya Anadil Günü’ne dair parti binası önünde açıklama yaptı. Çok sayıda kişinin katıldığı açıklamada, anadilin önemine dikkat çekilen pankart ve dövizler taşındı. 

Meteoroloji'den Van dahil 10 kent için sağanak yağış uyarısı Meteoroloji'den Van dahil 10 kent için sağanak yağış uyarısı

DEM Parti Van İl Eşbaşkan Yardımcısı Yakup Almaç, Kürtçeye dönük yasaklara tepki göstererek, 21 Şubat’ta asimilasyon politikalarına dikkat çekmek amacıyla birçok program düzenleyeceklerini ifade etti. "Dil bir toplumun varlığını simgesidir" diyen Almaç, "Bir toplumun dili o toplumun tarihidir. Dil bir toplumu bütün değerlerini yansıtır. Bugün halen Türkiye parlamentosunda Kürtçe konuşulduğunda ‘Bilinmeyen dil’ veya ‘X dil’ diye kayıtlara geçiyor. Bu da Türkiye’nin bir ayıbı olarak tarihe geçti" diye kaydetti. 

Yapacakları programlara katılım çağrısı yapan Almaç, 19 Şubat'ta “Kürtçe için yürüyoruz” şiarıyla kentte kitlesel bir yürüyüş düzenleyeceklerini vurguladı. Almaç, yürüyüşün ardından saat 17.00’da Perihan AVM önünde açıklama yapılacağını ifade etti. 

Almaç, 20 Şubat saat 12.00’de ise Kürtçeye dönük yasaklara dair bilgilendirme içeren bildirileri dağıtacaklarını kaydetti. 

Editör: İshak Kara