Van Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Başkanlığı tarafından Hacıbekir Kültür Merkezi’nde düzenlenen ücretsiz Dijital ve Doğa Fotoğrafçılığı kursları, kente duyulan ilgiyi artırıyor.

Bbbf6566 519A 4E07 A4Be D2B297Ed32Ac

Kurs, usta eğitmenler tarafından haftanın 5 günü teorik, 2 günü ise uygulamalı olarak düzenleniyor. Teorik derslerde fotoğrafçılık teknikleri, kompozisyon kuralları ve dijital fotoğrafçılık konularında eğitim alan kursiyerler, uygulamalı derslerde öğrendiklerini kendi gözleriyle deneyimliyor. Her hafta farklı bir konseptle düzenlenen uygulamalı eğitimler, katılımcılara kenti keşfetme ve çeşitli mekanlarda fotoğraf çekme imkanı da sağlıyor.

Özellikle turizm potansiyeli bakımından zengin olan Van'ın tarihi mekanları, kursiyerler tarafından estetik bir bakış açısıyla yakalanıyor. Bu sayede, hem şehrin güzellikleri keşfediliyor hem de katılımcılar fotoğraf sanatındaki yeteneklerini geliştirme fırsatı elde ediyor.

Kursa katılan fotoğraf tutkunları, her hafta kentin farklı noktalarını keşfetme fırsatı buluyor. Turizm potansiyeli yüksek olan şehrin tarihi mekânları, kursiyerler tarafından fotoğraf kareleriyle ölümsüzleştirilirken, katılımcılar hem gezmek hem de bu güzellikleri fotoğraflamak için bir araya geliyor. Kursa katılanlar, fotoğraf çekimleri sırasında birbirleriyle deneyim paylaşımında bulunuyor ve bir sosyal ağ oluşturuyor.

"GİZLİ GÜZELLİKLER GÜN YÜZÜNE ÇIKIYOR"

Van-Hakkari Tabipler Odası Başkanı Koç'tan Kurban Bayramı Mesajı Van-Hakkari Tabipler Odası Başkanı Koç'tan Kurban Bayramı Mesajı

Van Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Dijital ve Doğa Fotoğrafçılığı kursu eğitmeni Murat Barın, kentteki fotoğraf tutkusunun yeşermesine vesile olan bu kursların, hem sanatsal gelişim hem de şehir tanıtımına katkı sağladığını ifade etti. Dijital ve Doğa Fotoğrafçılığı kursları kapsamında katılımcılara yönelik özel eğitim veren Murat Barın şunları söyledi: "Van'ımızın eşsiz doğasını ve tarihi zenginliklerini fotoğraf kareleriyle ölümsüzleştirmek, katılımcılarımıza sadece fotoğrafçılık değil aynı zamanda bir sanat yolculuğu sunmak amacındayız. Her hafta farklı bir konseptle düzenlediğimiz uygulamalı eğitimlerle öğrencilerimiz, kentimizin gizli güzelliklerini keşfetme şansına sahipler."

ALTINAL: FOTOĞRAFÇILIK BİR SANAT

Kurs Eğitmeni Aycan Altınal ise sadece teorik bilgiler sunmanın ötesinde, gerçek hayatta karşılaşabilecekleri durumlarla başa çıkma yeteneklerini artırmak amacıyla pratik uygulamalara da ağırlık verdiklerini ifade etti. Altınal, "Kursiyerlerimize sadece fotoğrafçılıkla ilgili teorik bilgiler vermekle kalmıyoruz, aynı zamanda onların bu bilgileri pratiğe dökerek gerçek hayatta kullanabilmelerini sağlamaya çalışıyoruz. Fotoğrafçılık, sadece teknik bilgi değil, aynı zamanda yaratıcılık ve gözlem yeteneği de gerektiren bir sanattır. Bu nedenle kurslarımızda, katılımcılarımızın bu becerilerini geliştirmelerine odaklanıyoruz" dedi.

KURSLARA NASIL BAŞVURU YAPILIR?

Kurslara katılmak isteyenler kurs.van.bel.tr adresinden kayıt yaptırabilir. Kayıt yaptıran kursiyerler için haftanın 5 günü Hacıbekir Kültür Merkezinde teorik 2 günü ise uygulamalı olarak dışarıda eğitim verilecek.

Editör: İshak Kara