31 mart yerel seçim öncesi Van’da siyaset arenası iyiden iyiye ısındı. Adayları belli olan siyasi parti çalışmalarına hız verirken bir çok il için seçim tahmini yapan Veri Analisti Murat Kızılboğa Van için de seçim tahminini yayınladı.

DEM PARTİ KAZANAN TARAF OLUYOR

Murat Kızılboğa’nın tahminine göre, Dem Parti’nin Adayları Neslihan Şedal-Abdullah Zeydan yüzde 57,3 oy ile seçimin kazananı oluyor. Şedal ve Zeydan’ı yüzde 33,9 oy oranı ile AK Partili Abdulahat Arvas takip ediyor.

İŞTE TAHMİNLER

CHP adayı Şükrü Şahar ise oyların yüzde 3,6’ini alıyor. Kızılboğa’nın tahminine göre YRP’li Abdullah Sadıksoy oyların yüzde 3,2’sini alıyor. Tahmine göre İyi Parti’nin adayı Abdullah Akbaş yüzde 0,8 oy alırken, Saadetli Özay İlhan yüzde 0,6 diger partiler ise 0,6 alıyor.

HANGİ YÖNTEMLE YAPTI?

Öte yandan Veri Analisti Murat Kızılboğa yaptığı paylaşımda Van seçim tahminini hangi yöntemle yaptığını ve hangi verilere dayandırdığı ile ilgili bir bilgi aktarmadı.

Selahattin Demirtaş'tan adaylık açıklaması: 'Halkımız bize güvensin, ne yaptığımızı biliyoruz' Selahattin Demirtaş'tan adaylık açıklaması: 'Halkımız bize güvensin, ne yaptığımızı biliyoruz'

İŞTE O TAHMİN

Editör: İshak Kara