Kültür ve Turizm Bakanlığı, Diyarbakır Valiliği, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) ve Türk Hava Yolları iş birliğiyle Diyarbakır'a gelen Baltık ülkeleri Letonya, Litvanya ve Estonya'dan seyahat acenteleri ve tur operatörleri ile Azerbaycan'dan sosyal medya fenomenlerinden oluşan grubun katılımıyla bir toplantı gerçekleştirildi.

Tur operatörleri turizme ciddi katkı sağlayacak

Diyarbakır’ın turizm potansiyelinin değerlendirildiği toplantıda konuşan Diyarbakır Valisi Ali İhsan Su, tarihi kentin 33 medeniyete ev sahipliği yaptığını belirterek şunları söyledi:

"Bu medeniyetlerin her birinin izlerini görmenin mümkün olduğu bir şehir. Tarihte 2 peygambere ev sahipliği yapmış bir şehir. Burası sahabeler kenti. UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesine 2 eserle adını yazdırmış bir şehir. Diyarbakır Surları ve Dicle Nehri kenarında bulunan Hevsel Bahçeleri. Tur operatörlerinin kentteki turizme ciddi bir katkı sağlayacaklarını ümit ediyoruz."

Toplantıda konuşan TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Akyıl ise TÜRSAB olarak bölgede turizmin gelişmesi için var güçleriyle çalışmaya devam edeceklerini söyledi.

Geniş Kapasiteli ve Dayanıklı Büyük Boy Valiz Modelleri My Valice Geniş Kapasiteli ve Dayanıklı Büyük Boy Valiz Modelleri My Valice

Program büyük fayda sağlayacak

Akyıl, Mezopotamya'nın sahip olduğu tüm değer ve zenginlikleri tanıtmak ve dünyanın dört bir yanından ziyaretçilerle buluşturmanın herkes için büyük önem taşıdığını ve bu programın büyük fayda sağlayacağına inandıklarını ifade etti.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Abdullah Çiftçi, Bağlar Kaymakamı İsmail Pendik, Sur Kaymakamı Asım Solak, Eğil Kaymakamı Volkan Hülür, Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Yunus Çolak, İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Sabahattin Genç, Diyarbakır Otelciler ve Turizm Derneği (DOTED) Başkanı Deniz Güler toplantıda hazır bulundu.