Van 2024 Newroz programı belli oldu. İpekyolu ilçesi Van Kalesi Newroz alanında gerçekleşecek etkinlikte tüm hazırlıklar tamamlandı.

Van Kalesinde saat: 10.00'da başlayacak Van Newroz'u 15:30'de son bulması bekleniliyor.  

DEM Partililer, kentte el ilanı dağıtarak Vanlıları kutlamaya davet etti.

Newroz hazırlıkları tamamlandı. Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Van İl Eşbaşkanı Harun Okay, DEM Parti Van İl Eşbaşkanı Gülşen Kurt, DEM Parti Van Büyükşehir Belediye Eşbaşkan adayı Neslihan Şedal, ilçe belediye eşbaşkan adayları ve partililer Cumhuriyet Caddesi ve Sanat Sokağı gibi kentin işlek cadde ve sokaklarında el ilanları dağıtarak halkı Newroz kutlasına davet etti.

'Biji Newroz' (Yaşasın Newroz) sloganlarının atıldığı çağrıya, Vanlılar yoğun ilgi gösterdi.

'ŞİMDİ ÖZGÜRLÜK ZAMANI, ŞİMDİ VAN ZAMANI'

Van için yapılan protestolarda tutuklanan 9 kişi tahliye edildi Van için yapılan protestolarda tutuklanan 9 kişi tahliye edildi

DEM Parti İl Eşbaşkanı Gülşen Kurt, "Tüm halkımızı yarın saat 10:00'da Van Kalesi'nde, eteklerinde kutlanacak Newroz'a bekliyoruz. Bu Newroz bizim için anlamlı, coşkuludur. Şimdi özgürlük zamanı, şimdi Van zamanı diyoruz" dedi.

HATİMOĞULLARI VE BAYINDIR KONUŞMA YAPACAK

'Rabe dema azadî û sekeftinê ye' (Ayağa kalk, özgürlük ve başarı vakti ) sloganıyla yarın (17 Mart) saat 10.00'da tarihi Van Kalesi eteklerinde yapılacak Newroz kutlamasına DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları ve DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır da katılacak.

DEM Parti Van Milletvekili Gülcan Kaçmaz Sayyiğit ve DEM Parti Van İl Eşbaşkanı Veysi Dilekçi, Newroz kutlaması için katılım çağrısında bulundu. Newroz alanında incelemelerde bulunan Sayyiğit ve Dilekçi, Newroz’da güçlü bir cevap vereceklerini söyledi.

Newroz’un Kürtler açısından önemli olduğunu söyleyen Sayyiğit, 2024 yılı Newrozunun Kürtler ve dostları bakımından farklı bir önemde olduğunu vurguladı. Bu seneki Newrozu seçim çalışmalarıyla karşıladıklarına dikkat çeken Sayyiğit, “31 Mart’ta gerçekleştirilecek seçimin hazırlıkları son hız devam ediyor. Bu yoğunluğumuzu hem seçim hem de Newroz çalışmalarına verdik. Büyükşehir belediye eşbaşkan adaylarımız, il eşbaşkanlarımız ve yöneticilerimizle birlikte esnaflarımızı ziyaret ettik. Esnaflarımızı ziyaret ederken hem onlarla kısa diyaloglar geliştiriyoruz hem dokunmaya çalışıyoruz hem de Newroza katılım çağrısı yapıyoruz. Biz Van halkı olarak, Newroz alanını milyonlarla doldurmaya çalışıyoruz ve bu açıdan halkımızın da hazır olduğunu biliyoruz” ifadelerini kullandı.

Van halkını yarın gerçekleştirilecek Newroz’a davet eden Sayyiğit, “Wan’da yaşayan herkesi modern Dehaqların düzenine son vermek için Newroz alanını doldurmaya, Newroz halayına omuz omuza durmaya davet ediyoruz” dedi.

Newrozun önemi

DEM Parti İl Eşbaşkanı Veysi Dilekçi ise, yarın saat 10.00’da büyük bir coşkuyla kutlanacak Newroz hazırlıklarının sonuna geldiklerini aktararak, “Rengimizle, coşkumuzla Newroza katılalım” çağrısında bulundu. Newroz’un barışa vesile olması dileğinde bulunan Dilekçi, “Newroz’un önemi çok büyük. Önemli bir sürece giriyoruz. Sisteme güçlü bir cevap vermemiz için, bu Newroz  güçlü şekilde katılmamız çok önemli” şeklinde konuştu. 

Kutlamada, Faraz Sine, Suavi, Koma Aryen ve Helîmê Omerî sahne alacak.

(ARTI GERÇEK, MA)

Editör: İshak Kara