Zamirler İnsanların Uydurduğu Korkunç Maskelerdir

Sonda söyleyeceğimi başta söyleyeyim. Hakan Günday tüm edebiyat ödüllerini hak eden bir yazar. Kitaplarını okurken bambaşka ülkelere, bambaşka hayatlara, bambaşka insanlara yolculuğa çıkartıyor.

Zamirler İnsanların Uydurduğu Korkunç Maskelerdir

Kinyas ile Kayra ilk kitabı ve bu kitabını 26 yaşındayken yazmış. Kinyas ve Kayra sadece iki insanı anlatmıyor iki insanın geldiği yaşamlar,  bilinç düzeyleri, yaptıkları aslında tüm insanlığın iç dünyasındaki iyilik ve kötülükleri açıkça anlatan bir kitap. Okurken ‘böyle şeyler de mi var ya’ dedirtiyor. Cümleler, paragraflar arasındaki akış, olayların bağlanış biçimleri, akılcıl ve öğretici örnekler insanı hayrete düşürüyor. İnsanların iç dünyalarını kelimelere döküşü kendimizi, yaşadığımız evreni sorgulamamıza neden oluyor. Kitaptan önce ve sonra denilen bir duygu dünyası ile hayata atıyor insanı. Kitaptaki çıplak şiddet ve cinsellik rahatsız edici gelse de bağlam ile çok ilintili. Piç , Zargana, Daha ve Az kitapları da bende aynı durumları yaşattı. Özellikle Daha kitabında anlatılanlar (filme de uyarlandı) asla rahat uyutmadı beni.

Ayrıca Haluk Bilginer’in Emmy Ödülü aldığı Şahsiyet dizinin senaristi de Hakan Günday. Yaşadığımız travmaların, unutmak ile ilgisi filmde ne kadar da güzel anlatılmıştı. Hayat bize neleri yaptırır? Neleri yaptırmaz? sorusunu beynimizde uzun süre çalkalandı durdu dizi sayesinde.

Güncelleme Tarihi: 24 Ocak 2022, 21:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER