Van’ı madem Uçurabileceğinizi söylüyorsunuz, Neyi bekliyordunuz?

Şehrivan Gazetesinin 27.01.2024 tarihli haberinin ara başlığı aynen aşağıdaki gibi:

‘’AK Parti Van Büyükşehir Belediye Başkan adayı Abdulahat Arvas’ın halk buluşması programında konuşan AK Parti Van Milletvekili Burhan Kayatürk, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Van’ı siz alın, biz Van’ı uçuralım” dediğini ifade etti. ‘’

Bunu ifade edenler 22 yıldır iktidarda.

Van’ın uçamaması meselesi zaten gerçekten de uzun süre Vanlıların gündeminde oldu. Hastası olan, taziyesi olan, işi olan Van uçaklarında yer bulamadı aylarca. Twitter’da VanUçamıyor hashtagi günlerce trend topicti. Uçmak, uçurmak fiili artık Van ile olumsuz olarak haşır neşir olmuşken oy verin Van’ı Uçuralım söylemi aklımızla alay etmek anlamına evrildi.

Bakalım Van’ın genel durumuna;

Van yoksullukta ülke genelinde son 3 kentten biri.

Van Gayrisafi yurtiçi hasılada 81 ilden 81. Sırada.

Van’da her 10 kişiden 2’si işsiz. Başka şehirlerdeki inşaatlarda çalışmaya gidip kefenle dönen gençlerin haberleri neredeyse her gün ajanslara düşüyor ki, haber olmayan ölümler de çok. Van Ticaret Odası İstatistiklerine göre de 2023 Haziran ayında 216.556 sigortalı çalışan varken bu sayı Temmuz ayından sonra düşmeye başlamış. Temmuz ayında asgari ücretin artışı ile işçi kıyımları olmuş. Eylül ayında sigortalı sayısında bir artış olmuş ancak yine de Haziran ayını geçmemiş ki yeni kurulan işletmeler ve kamu kurumlarının alımları, iş gücünü artırma politikaları ile Eylül ayında bir artış yaşanmış. Yani şişirilmiş , geçici bir iş gücüne katılım sağlandığını piyasada olup bitenlerden görüyoruz.

Her 2 kişiden 1’i borç batağında.

Van’da her 100 kişiden 16’sı yoksulluk sınırı olan 18 bin 718 TL’nin altında yaşıyor.

Van ormansız 4 ilden biridir. Kişi başı yeşil alan oranı 10 metrekare olması gerekirken Van’da bu oran 0.70 metrekare. 2023 yılı verilerine göre Van kentinin %2’si ağaçlık alanlardan oluşuyor. Orman diyemiyoruz çünkü orman tabelası olup ardında ormanın olmadığı kenttir Van.

Yukarıda bahsettiklerim genel tabloyu yansıtmaktadır. Özelde Van’ın kent ve kırsal yaşamı yöneticilerin yanlış politikaları ve uygulamaları sebebi ile yaşanmaz haldedir. Trafikten tutun kent temizliğine, Çarpık kentleşmeden tutun rutin olarak olması gereken kamusal hizmetlere, sürdürülebilir kırsal kalkınmadan tutun afete karşı dirençliliğe, eğitimden tutun sağlığa kentin yaşanabilirliği gün geçtikçe azalıyor.

Van büyük şehir statüsünde ancak eski köylerimiz bile daha iyi yönetiliyordu.

Saksılarla kenti güzelleştirmeye çalışan ama bakımını bile yapamayan bir yönetim.

Kendi belediye binasının önünü bile temizleyemeyen, düzenleyemeyen bir yönetim.

Çöp toplamayan, kenti ancak lideri geldiğinde temizleyen bir yönetim.

Kentte zaten az olan kırık dökük çocuk parklarını, spor aletlerini bile tamir edemeyen bir yönetim.

Asansörsüz  üst geçitlerin ve alt geçitlerin bakımını, temizliğini bile yapamayan bir yönetim.

Kaçak yapılara göz yuman, bu kentin doğal değerlerinin değerini bilmeyen, tarihine , kültürüne saygısı olmayan bir yönetim.

Belediyelere ait gayrimenkulleri satan yani hep cepten yiyen artı bir değer katmayan bir yönetim.

Kayyumu ile atananı ile bu yönetim sizsiniz! Bu halde, bu kadrolarla neyi uçuracaksınız? Siz batırdınız, siz mi uçuracaksınız?

Kaynakça: Şehrivan Gazetesi – Vanolay- TUİK – VANTSO