Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ozan Balcı’nın girişimleri ile başlatılan çalışmalarla eski Van şehri, kentin yeni cazibe merkezi olacak.

Van'da serinlemek için göle giren genç aranıyor Van'da serinlemek için göle giren genç aranıyor

Başta Urartular olmak üzere Eyyubiler, İlhanlılar, Anadolu Selçuklu, Akkoyunlu ve Osmanlı devletlerince yerleşim yeri olarak kullanılan Van Kalesi'nin güneyindeki Eski Van Şehri turizme kazandırılıyor. Van Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ve  Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı'nın (DAKA) ortak çalışması ile başlatılan restorasyon çalışmaları kapsamında Selçuklulardan kalma yaklaşık 1100'lü yıllarda inşa edilen Ulu Cami başta olmak üzere Kızıl Minareli Cami ve Van Kalesi'nin zirvesinde bulunan Süleyman Han Camii de restore ediliyor.

"KÜLTÜR TURİZM VE TİCARET MERKEZİ OLACAK"

Yapılan restorasyon çalışmalarını yerinde takip eden Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ozan Balcı, eski Van şehrinin ayağa kaldırılması, restorasyon çalışmaları ve Sahil yolu Projesinin tamamlanmasıyla birlikte bu bölgenin kültür ve turizm merkezi olacağını söyledi.

Eski Van şehrini ayağa kaldırma çalışmalarının yoğun bir şekilde devam ettiğini ifade eden Vali Ozan Balcı, "Bir yandan eski Van şehrinde yürütülen çalışmalar devam ederken, bir yandan da Selçuklulardan kalma yaklaşık 1100'lü yıllarda inşa edilen çok kıymetli bir eser olan Ulu Cami'nin restorasyon çalışmalarına başlandı. İnşallah 2 yıl içerisinde tamamlayıp ibadete açacağız. Sadece bu cami değil Süleyman Han Camii ve Kızıl Minareli Caminin de restorasyonları başlıyor. Burada bulunan hanları da ayağa kaldırmamızla birlikte Eski Van Şehri tarihi görkemine ve kimliğine kavuşarak, ilimizin kimliğine uygun bir kültür ve turizm alanı haline gelecek. Ayrıca kısa sürede tamamlanacak olan Sahil Yolu ve rekreasyon alanlarıyla birlikte inşallah burası bir kültür, turizm ve ticaret merkezi haline gelecek" diye konuştu.

Kaynak: TAKVİM