Virüslerden kaynaklanan üst solunum yolu enfeksiyonlarındaki artışa bağlı olarak tüm Türkiye’de olduğu gibi Hakkari’de de hastanelerin acil servislerinde büyük bir artış yaşanıyor.

Hakkari'de vatandaşlar yataklara düştü. Bir çok kişinin evinde işyerinde yakın çevresinde pek çok kişi hasta. Hastanelerin acil servislerinde yoğunluk yaşanırken, uzmanlar gribe karış uyarılarda bulunuyor. En yaygın belirti ise bitmek bilmeyen öksürük. 

Uzmanlar, çoklu viral enfeksiyonların bir arada görüldüğü bir salgın yaşandığını belirterek, yoğun bakım ve acil servislerdeki yoğunluğun giderek arttığına dikkat çekiyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaşanan vakaların grip, RSV ve COVID vakaları olduğunu bu duruma bağlı olarak acile başvurularda yüzde 20’ye yakın bir artış olduğunu açıkladı.   

Van – Hakkari Tabip Odası Başkanı Op Dr. Ahmet Koç, Hakkari’de acil servislerde ciddi bir yoğunluk oluştuğunu söyledi ve vatandaşları ismi konulaman gribal enfeksiyonlara karşı uyardı.

Op. Dr. Ahmet Koç, "Hastanelerde ve aile hekimlerinden aldığımız bilgiye göre hastane acilleri ile aile hekimlikleri polikliniklernde ciddi bir yoğunluk var. Bu durum da acillerin tıkanmasına neden oluyor. Kış aylarında kapalı ortamların toplu taşıma araçlarının yoğun kullanılması nedeniyle fiziksel mesafe kısaldı. Buna bağlı olarak salgının hızla yayıldığını gözlemliyoruz” dedi.

Organ Nakil Ameliyatı Kaç Saat Sürer? Organ Nakil Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Tabipler Birliği olarak Sağlık Bakanlığı ve Ulaştırma Bakanlığı'na tedbir alma çağrısında bulundunduklarını ifade eden Koç, özellikle toplu taşıma araçlarında maske takılması, fiziksel mesafeye dikkat edilmesinin çok önemli olduğunu hatırlattı.

Salgının özellikle yaşlılar, çocuk ve gebeler için büyük bir risk olduğuna dikkat çeken Op. Dr. Ahmet Koç, “Bir çok hastanenin yoğun bakımında akciğer  yetmezlikleri nedeniyle yer bulunmamaktadır. Pandemi döneminde yaptığınız testler yapılmamaktadır. Dolayısıyla nasıl bir virüs ile karşı karşıya olduğumuzu bilmiyoruz. Sağlık Bakanlığı’nın pandemi döneminde olduğu gibi veri paylaşması gerekmektedir” şeklinde konuştu.

Van Hakkari Tabip  Odası olarak virüs konusunda uyarılarda bulunduklarını hatırlatan Op. Dr. Ahmet Koç, “Özellikle belediyelerin toplu taşıma araçlarında maske takmayı zorunlu hale getirilmesi gerekiyor. Bu hastalık için yüksek risk taşıyan yaşlı hastaların gebelerin özellikle bu dönemde kendilerini korumaları gerekir. Aşı eksiklikleri olan vatandaşların bu dönemde aşılarını da yaptırmalarını öneriyoruz” ifadelerini kullandı.  Hakkariilsesi

Editör: İshak Kara