ÇAMATEM ve AMATEM ne iş yapar?

Van’ın heybesinde bu hafta Van’ın kanayan yarası Uyuşturucu Bağımlıları, Van’ın marka değeri Vanspor ile birlikte Alkışı hak eden başkan ve iş insanı var.

Uzmanlar Van ve bölgede gençlerin madde kullanımına başlama yaşının 10’a kadar düştüğünü her defasında yeniliyor.

İLK GÜNDEM: UYUŞTURUCU BAĞIMLILARI SAHİPSİZ

Ülkemiz Van’ımız ve Bölgemiz adına ciddi bir sorun UYUŞTURUCU BAĞIMLILIĞI

Bağımlılık kronik bir hastalıktır. Bunu doğru tedavi yapılması durumunda kesin sonuç alınacak bir hastalık çeşididir.

Konunun önemini anne babalar farkında, ondan sebep alkol ve uyuşturucu madde bağımlılığının zararlarından bahs etmeyeceğim.

Devlet tarafından madde bağımlılığı konusunda kurulan araştırma merkezleri ne iş yapıyor bugün bunu sizlerle paylaşacağım.

Bunların başını ÇEMATEM ve AMATEM çekiyor.

AMATEM ve ÇEMATEM her ilde bulunan bir tedavi merkezi de değil.

26 ilde 29 Amatem merkezi bulunmakta, ÇEMATEM ise 81 ilde sadece 7 ilde bulunmaktadır. En yakın ÇEMATEM Diyarbakır’da bulunmaktadır.

ÇEMATEM

20 yatak ve 4 bin 328 metrekare kapalı alan yapılmış ÇEMATEM 18 yaş altı çocuk ve ergenlerde alkol ve madde kullanım bozukluğu olanların ayakta teşhis, tıbbi ve psiko-sosyal tedavi ile tıbbi rehabilitasyon hizmetleri verilecek denildi. Ancak bugüne kadar ÇEMATEM’e ne yatış oldu ne de ilgilenen oldu.

Van’da İlk açıldığında Uyuşturucu ve alkol gibi bağımlılık yapan maddelere bulaşmış kişilere çare, ailelerine de umut olacak merkezleri diye sevinmiştik.

Ancak Amatem ve Çamatem’in de faal olmadığını hastalar ve Vanlılar bunu artık yüksek sesle dinlendiriyor.

AMATEM  VE ÇEMATEM

Kısa adı AMATEM olan ‘Alkol ve Uyuşturucu Madde Bağımlıları Tedavi ve Araştırma Merkezleri’ ile Çocuk ve Ergen Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezinin (ÇEMATEM) bağımlı hastalara yatakta ve ayakta tedavi veren merkezlerdir.

Hem çocuk hem de yetişkin madde bağımlılarının tedavi ve eğitimi için faaliyet verecek sağlık tesisi,

Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde faaliyet yürütmektedir.

30 yataklı AMATEM ile 20 yataklı ÇEMATEM

2019 yılında yapımına başlanan ve 2022 yılı Aralık ayında açılışı gerçekleştirilen Çocuk ve Ergen Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezinin (ÇEMATEM) neden hasta kabulü yapmaz bu konuyla ilgili sağlık müdürlüğünden ne de bir yetkiliden bugüne kadar bir açıklama yapılmış değildir. ÇEMATEM kapatıldı da bizim mi haberimiz yok!

50 yatak kapasiteli AMATEM ve ÇEMATEM merkezleri kampüsünün Van’a ve bölgeye ne zaman hizmet edecek bununla ilgili bir yetkili çıkıpta açıklama yaparsa bunu da yayınlamaya hazırız.

AMATEM ve ÇEMATEM'ler "yer yok" diyerek hasta almak istemiyor

Van AMATEM ve ÇEMATEM sadece Van ve ilçelerindeki bağımlı hastalara hizmet vermiyor, çevre illerden gelen hastalar da burada tedavi ediliyor.

Bu çok önemli…

Başka illerde yaşadığı halde çevrenin lafından, sözünden çekinen bazı aileler de çocuklarını tedavi ettirmek için Van AMATEM ve ÇEMATEM’e getiriyorlardı.

Bir sirkülasyon söz konusuydu.

Siyasetçilerin ve bürokratların sürekli vurgu yaptığı madde bağımlılığı ve bunlara karşı alınan önlemler ortadayken böylesine önemli bir merkezlerin aktif faal olmaması ve hasta kabulu ve yatış yapmamasının mantıklı bir açıklaması olamaz.

Durum böyle olunca bağımlı hastalar ve bu hastaların aileleri mağduriyet yaşıyor.

Van'da yüzlerce uyuşturucu bağımlısının olduğunu hepimiz bilmekteyiz. 

2021 ile 2023 yılları arasında Yüksekova'da uyuşturucu madde bağımlısı gençlerin sayısı 224 olarak kayıtlara geçti.

İşin özü şu, AMATEM ve ÇEMATEM Van’a uzak, Laboratuvar yok hastalar idrar tahlili için Van Eğitim ve Araştırma hastanesi götürülüyor. Kantin yok, yemek sadece yatan hasta ve personele veriliyor.

Halk Sağlığı, bir zahmet bu işlere bir el atsın, Vanda danışma merkezi ve rehabilitasyon merkezi açılması gerekmektedir.

Bakın size birkaç örnek Antep 15 dönüm, Isparta 55 dönüm, Kırıkkale 55 dönüm araziler üzerine rehabilitasyon merkezleri kurmuş, bu neden Van’da yok?

Uyuşturucu satımının en fazla olduğu şehirler arasında; Edirne, İstanbul, İzmir, Adana, Malatya ve Diyarbakır’dan sonra Van’ın geldiğini uzmanlar her defasında yeniliyor, “Van’daki madde bağımlıları, 2012 yılına kadar farklı illere gidip tedavi oluyorlardı. O dönemde, İstanbul - Bakırköy AMATEM’ine baktığımızda, en çok müracaatı olan üçüncü ilin de Van olduğunu bilmenizi isterim.

ÇEMATEM sadece Van için değil çevre iller için de bir kayıptır.

Yetkilileri bu konuda göreve davet ediyorum.

*****

VANSPOR’A YENİ DÖNEMDE BAŞARILAR AMA…

2023-2024 futbol sezonunda 2. Lig Beyaz Grupta mücadele edecek olan Vanspor ilk maçını 27 Ağustos 2023’te Bucaspor ile deplasmanda oynayacak.

Yeni sezon bu ay içinde başlayacak bizlerde Kentin Tek Profesyonel takımı olan Vanspor’un Başkan yönetici, teknik heyet ve futbolculara başarılar diliyoruz. 20 futbolcu ile yollarını ayıran yönetim 19 yeni futbolcuyu renklerine bağladı.

VANSPOR şehrin marka değeri, Şampiyonluk parolasıyla çıkılan bu yolda Başkan Feyat Kıyak ve yöneticilere birkaç sorum ve önerim olacak. Birincisi biz şeffaf bir yönetim istiyoruz.

CEVAPLANMASI BEKLENEN 10 SORU BIRAKIYORUM.

1 – 19 Futbolcunun maliyetleri takıma ne kadar?

2 – Teknik Heyet ile ne kadara anlaştınız?

3 – Yeni yöneticilerden kimler takıma ne kadar katkıda bulundu?

4 – Vanspor’un şampiyonluk bütçesi ne kadar?

5 – Reklam sponsorluktan ne kadar para takıma geldi (Alagöz Holding) dahil

6 – Alt yapı ne aşamada kaç futbolcu A takıma kazandırıldı.

7 – Transferler neye ve kime göre yapıldı? Mustafa Sarıgül hoca’den onay alındı mı?

8 – Vanspor’un toplam borcu nedir?

9 – Sayın Feyat Kıyak Taraftar gruplarıyla toplantınızda Ben bu kentte kimseye hesap vermem ‘Bir Tek Vali Bey’e hesap veririm dediniz mi?

10- Yönetimin kendi arasında bir gerginliği söz konusu oldu mu? Olduysa sebebi neydi?

*****

ALKIŞI HAK EDEN BAŞKAN: MURAT SEZER

Seçim öncesi verdiği hemen hemen tüm vaatleri yerine getiren bir başkan var o da Gevaş Belediye Başkanı Murat Sezer…

Bölgenin İlk ve tek kilit taşı fabrikasını kurdu, sahil yolu, doğal gaz’ın ilçeye gelmesi için ön ayak oldu. , Belediyenin ihtiyacı olan araç ve gereçlerini tamamladı.

Şehir merkezindeki çarpık görüntü kirliliğini ortadan kaldırarak bütün binaların boya badana işlerine el attı.

Tarih boyunca asfalt ve kilit taşı olmayan yolları tozdan çamurdan kurtardı.  Tarım seracılık, sebze meyve kurutma makinesi, şehir merkezinde bulunan derenin ıslah çalışmalarını yaptı.

İhtiyaç sahibi olan ailelere düzenli olarak gıda ihtiyaçları karşılaması Her ay 30 bin kişiye ekmek desteği ile birlikte Gençlik merkezi, Halı sahalar, sosyal -kültürel faaliyetler önem verdi.

İş istihdam konusunda 300 kişilik ayakkabı fabrikası bunun yanında İkinci etapta 500 kişilik fabrika kurulmasını sağladı.

*****

ATILIM GRUP YİNE FARK YARATTI

Bu kentte  her şey mi kötü gidiyor diyenlere 2011 yılından beri Van halkına hizmet sunan Atılım grup geleneksel hale getirdiği çekilişle 40 kişinin yüzünü güldürdü ve 40 kişiye hediyeler dağıttı.

Tebrikler Atılım Grup çalışanları ve  Atılım Grup Yönetim Kurulu Başkanı İş İnsanı Bahattin Polater

Kalın Sağlıcakla…