VAN FUARI AÇILDI 1. GÜNÜNDE NELER YAŞANDI

Van Dernekleri Federasyonu VANFED tarafından tarihte ilk kez İstanbul Yenikapı'da düzenlenen Van Tarihi ve Kültürünü tanıtan fuarın açılışı VAN FED Genel Başkanı M. Fatih Yağız 'in yaptığı açılış konuşması ile start aldı.

Ekim'in 23'une kadar devam edecek ve düzenlenen etkinliğe, Van İşadamları Derneği, Van Vakfı ve Erciş Vakfı, Kocaeli VANFED, Bursa VANFED başta olmak üzere bir çok dernek destek verdi.

Ayrıca Van yerel ürünleri başta olmak üzere sergilenen ürünler yoğun ilgi gördü. Saat 15''te resmi açılışı yapılan etkinliğe Vanspor FK Eski Başkanlarından Mehmet Avcı, Seyithan İzsiz ile birlikte bir çok Vanlı iş adamının da katıldığı fuar renkli görüntülere sahne neden oldu.

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ülkü Sakallı, Esenyurt Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt, CHP Ataşehir İlçe Başkanı Celal Yanar, Deva Partisi Esenyurt İlçe Başkanı Halis Kahraman, Toros Üniversitesi Rektör Yrd. Prof. Dr. Ahmet Özer, Ak Parti İstanbul İl Başkan Yardımcısı Ferhat Dağ, İstanbul Doğu ve Güneydoğu Dernekler Platformu Başkanı  A. Hekim Daş, Van Dernekler Federasyon Başkanı Fatih Yağız, Vanlı sivil toplum örgütleri başkanları, Siyasi parti temsilcileri ve birçok davetli katıldı.

Fuarın bir başka renkli tarafı ise;  Erciş Vakfı ve Dernekleri, Van vakfı ile birlikte Edremit, Gürpınar, Başkale, Muradiye, Bahçesaray, Çaldıran, Özalp – Saray,  Gevaş, Çatak kısacası tüm ilçelerin dernekleri açtıkları stantlarda Van'da katılım sağlamayan Belediyelerin yerini doldurmuş gibi izlenim vererek ilçe isimlerini duyurdu ve duyurmaya devam ediyor...

Çatak standı ve Van’dan gelen Dengbejler tanıtım gününe ayrı renk kattı.

Vanspor FK Başkanı Feyat Kiyat 'in bizzat kendisi başında durup satışa sunduğu Vanspor store standı ilk ilgi çeken standların arasında olduğunu diyebiliriz.

Vanspor FK eski Başkanı Mehmet Avcı basın mensuplarıyla birlikte standları tek tek gezerken, Esenyurt Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt ise VANFED Yönetim Kurulu ile birlikte tüm stantları ayrı ayrı gezerek büyük ilgi gördüler.

Gün boyunca sahne alan yerel sanatçılar ve sergilenen halk oyunları ise halaylar eşliğinde fuara katılanlara eğlenceli saatler yaşattılar.

Fuarın bir başka renkli yönü ise; kök boya (bitkisel)'dan yapılan iplikler ile el emeği göz nuru olan kilim standı ve yine Van'dan getirilen yerel kıyafet standı oldu.

Van'lı Ressam Haydar Ekinek'in standında sergilenen resimler ile Keledoş, Ayran aşı, Kürt Köftesi gibi yerel yemeklerin dağıtılması özellikle uzun zaman Van'dan uzak duranlarla birlikte adını duyan ve merak edenlerin ilgisini çekerek büyük rağbet gördü.

Kısacası fuarın ilk gününden istenilen hedefe ulaştığı göze çarptı.