2. Lig beyaz grupta şampiyonluk mücadelesi veren Vanspor dün deplasmanda Beyoğlu Yeni Çarşı ile karşı karşıya geldi ve oynadığı güzel bir oyunla 2-0 galip gelerek şampiyonluk umudunu son iki maça taşıdı.

İşte Vanspor takımı bu belki de bazı koşullar sağlansaydı bu takımın neler yapılabileceğinin kanıtıydı dün oynanan oyun…

Daha önce hep söylediğimiz pressiz oyun, orta saha eksikliği, kanatlarda etkili çalışmanın olmayışı ve topu yere indirmeden deyim yerindeyse toplara dam-dum vurarak geçiştirilen ve ümidini uzatma dakikalarına bırakarak puan toplamanın altında ki sorunları tartışarak konuşmanın zamanı geldi diye düşünüyorum.

Bu takım kötü bir takım değildir, bizler özeleştiri yapmak zorundayız, yoksa geçmişte olduğu gibi gelecek adına da bir başarı sağlama şansımız olmayacaktır.

Ersin Aka’dan dolayı belki şampiyonluktan olacağız hatırlayın ilk devre Nazilli, Altınordu ve Beyoğlu’na 7 puan kaptırdık. Ersin hocayı getirenlerin kulağı çınlasın…

Geçen hafta maç öncesi Van Büyükşehir Belediyesi desteği ve bir iki iş insanı İyi Parti İstanbul milletvekili Sayın Seyithan izsiz ve eski Vanspor as başkanı ve iş adamı sayın Erol Temel)’nın takıma destek açıklaması takımı kendine getirdi. Bu destekler takımda enerji bombası etkisi yarattı.

İstanbul’da çok iyi bir taraftar kitlesinide yanına alan Vanspor, daha önce eleştirdiğimiz tüm zafiyetleri yok etmişti.

Vanspor FK, bugün mükemmel bir oyunla futbolun hakkını verdi ve ilk yarıda 2-0 öne geçen Vanspor skorbord üstünlüğüne aldırmadan ve oyunu çirkinleştirmeden futbolun hakkını vererek çok haklı bir galibiyet elde etti.

Bugün sahaya sürülen kadro, yapılan değişiklikler ve verilen taktikler sayesinde çok keyifli bir takım ve ekip oyununu izledik.

Diyebilirim bugüne kadar oynanan tüm oyunların en mükemmelini oynadılar üç puanı alınlarının teriyle aldılar.

Bu oyun stilini görünce hep keşkelerle dolu anlar yaşadık. Giden o kadar bedava puanlar vardı ki (….) maalesef geldiğimiz nokta rakibimiz Eroksporun bir maç puan kaybetmelerini beklemek zorunda bırakıldık.

Belki de tek beklenilen umut Bucaspor’un dün Erokspor’u yenmesiydi ama olmadı. Erokspor Bucaspor deplasmanında 2-0’lık galibiyetle hanelerine üç puan daha ekleyerek Liderliğini sürdürdü.

Kalan iki maçta umutsuz kalmayalım diyeceğim ama açıkçası kuş gelip taşa değecek mi? onu beklemekten başka çaremiz kalmadığını düşünüyorum ve umarım yanılırım.

Bugün daha iyi anlaşıldı ki, elimizde iyi bir kadro varmış, belki de gerekli koşullar sağlansaydı bu çocukların neler yapılabileceklerinin kanıtıydı dünkü oyun ve performans, bu durumdan ders çıkartmalıyız.

Bugüne bu sonuca nasıl geldik kimler getirdi sorularına cevap bulmak için, taraftardan yönetime, işadamlarından siyasetçisine, STK kuruluşlarına kadar herkes kendisini sorgulamalı eleştiri ve özeleştiri yapmalıdır.

Bugün alınan galibiyetin en başarılı nedeni ise;

Her kesimden insanların birleşmesiyle birlikte oluşan hava, takıma ruh, enerji ve güç olarak yansıdı ve takım motivasyonunun yükseltmesinin ana kaynağı oldu.

Hal böyle iken ve gelinen noktaya bakıldığında, hata ve keşkelerle dolu bir geçmiş ile mazeretler arkasına sığınarak takımın yanında yer almayan Van’ın işadamları, STK’ları, siyasileri ve her boş işlerde ortaya çıkan sözüm onlara Van’ın “En”leri…

Başka açılardan baktığımızda ise;

Takımın etrafında sahiplenerek kenetlenmesi gereken yönetim, masanın kapalı tarafını tam olarak bilmemekle birlikte, tavan yapan suçlamalarla başlayan istifalar ve istifalar neticesinde yedeklerle yeniden oluşturulan yönetim kurulu tartışmaların başını çeken konu olmuştur.

Ne olursa olsun Van adını taşıyan Van’a mal olmuş Vanspor’umuz bu denli yalnızlaştırma politikası yürütülmemeliydi.

Bu davranış biçimi neye benzer biliyor musunuz?

Hakem düdüğü çalmış doksan dakika süresi başlamış ve maçın belli bir süresinden sonra ben küstüm oynatmıyorum diğeri de ben küstüm oynayamıyorum deyip sahayı terk etmeye benzemekten başka bir şey değildi...

Peki, sadece bumuydu sorunlarımız?

Elbette hayır…!

Vanspor FK yönetimi oluşturulduktan sonra;

Yönetimin kendi içinde birleşmeme sorunları,

Yönetimin siyasi yönüyle davranma şeklindeki taraftar algısı

Yönetimin yerel basına arkasını dönmesi,

Yönetimin belli taraftarlara yaklaşım biçimi,

Ve yöneticilerin süreci doldurmadan dağılması gibi bir çok neden sayabiliriz…

Peki sonra ne oldu?

Vanspor FK yönetim kurulu başkanı yeni yönetimi oluşturduktan sonra sağduyulu davranarak defalarca yaptığım hatalarım var ise herkesten özür diliyorum. Vanspor FK hepimizindir yeniden el ele verelim sahip çıkalım dediyse de duyan olmadı. Böylece bu güzel takımın ruhunu yok etmeye neden oldular.

Hep yöneticiler mi yanlış yaptılar?

Elbette hayır…!

Başta Vanlı işadamları, siyasetçileri ve STK’ları var olan hatanın en büyüğünün tarafı oldular…

Genel anlamda konu Van sorunları olunca Van’ı görmezden gelen, destek sunmayanlar; Keselerine kıyamadıklarından dolayı, uzak durmayı tercih ettiler. Oysa onlar Van’ın işadamları, siyasetçileri, STK’ları ve En’leriydiler. İşlerine geldikleri yerde Van adına ortaya çıkmayı ihmal etmeyenler,

Onlar yukarıda belirttiğim ve her büyük kulüplerde olabilecekler dahilinde oluşan sorunların önüne geçebilmek adına mali destek de vererek arabuluculuk yapabilirlerdi.

Ama yapmadılar…! (İş adamı sayın Zahir Kandaşoğlu vb. bir kaç İşadamları hariç)

Neymiş efendim Vanspor’a siyaset bulaşmış mışşş!!

Onlara sormak lazım hangi takım yöneticilerinin siyasi düşüncesi yoktur?

Belki Vanspor Yönetim Kurulu Başkanı bir iki tık fazla ileri gitmiş olabilir ama başkanı buna zorlayan siz iş adamları değilmisiniz?

Ne zaman başkanı aradınız yardımda bulundunuz da siyasi mazeretleri ortaya koyarak küstünüz!!

İstanbul, Ankara, Van ve en son Van’da Van TV canlı yayınında başlatılan yardım kampanyalarına kimler katıldı, kimler söz verdi ve verilen sözlerin arkasında kimler durdu? Bunun açıklamasını Van Tv’de Orhan Olgun bey yazarak yayınlandığını biliyorum.

Kısacası sizler varken sizin yüzünüzden ve utancımızdan;

Ümit Bozkurt hocamıza şu soruları soramadık; elinde bu mükemmel kadronun varlığını biliyoruz, neden orta sahan yok, kanat oyuncuların yok, pres yok, topu yere indirip sürükleme ve etkili pas dağıtımların yok, forvette yeteneklerin var ama gol atan yok, belki de grubun en iyi kalecisi sende ama gol yiyiyor diyemedik. Çünkü Ümit hoca ancak sizin yokluğunuzu doldurmakla meşguldü ve bugün ki taktik ve oyunu sahaya yansıtması çok zordu.

Son haftada olsa bir birliktelik oluştu, takıma ve yönetime moral oldu, hoca ve takım görevini yapmaya başladı ve dünkü mükemmel futbol ortaya çıkmış oldu.

Evet, zaman zaman bu takımı ve teknik ekibi eleştirdiysek de bunca sorunlara rağmen takıma 75 puan kazandırarak Vanspor’umuzu grubunda ikinci sıraya yükselten Ümit Bozkurt ve kahraman oyuncularına teşekkür ediyor ayrı ayrı kutluyoruz.

Umarım kalan iki maçta sürpriz veya sürprizler gelişir “o sene bu sene” olur beklentimiz gerçekleşir ve umudumuzu Play-Of’a veya seneye bırakmayız.

VANSPOR VE EROKSPOR KALAN MAÇLARI

Ligde 75 puanla Şampiyonluk mücadelesi veren Vanspor FK, kalan maçlarını kendi evinde Ankara Demirspor ile devam edecek ve son maçını Bursaspor deplasmanına giderek bitirecek.

Lider Esenler Erokspor ise 77 puana sahip haftaya kendi evinde ligde düşen ve ligin en alt sırasında bulunan 16 puana sahip Adıyamanspor ve son maçını ligin 14. Sırasında 40 puana sahip Seriksporla oynayarak ligi bitirecekler.

Futbol bu belli olmaz desek de, kalan maçlara bakıldığında Vansporun şampiyonluk hayallerinin gerçekleşmesi oldukça zor görünmektedir.