Ankara'dan Van'a Güzel Bir Müjde: SÖZDER

Bugün sizlere ilkyazımda Ankara’da Van ve Vanlılara hizmet etmek için kurulan Sözder İpekyolu Derneğinden bahs edeceğim.

VAN’A HİZMET ETMEK İÇİN KURULAN ANKARA MERKEZLİ SÖZDER İPEKYOLU DERNEĞİ KURULDU

Bir grup Van sevdalısı hemşerimiz, 8 Temmuz 2021 tarihinde bir araya gelerek Ankara merkezli Van’a hizmet etmek için kolları sıvadı.

Van’ımız için faaliyet gösterecek toplum yararına SÖZDER (SÖZ İpekyolu Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Derneği) adın'da bir dernek kurdular.

Kurucuların ortak yönleri öncelikle Van’lı olmaları ve her birinin Van sevdalısı olması. SÖZDER’in Yönetim Kuruluş Başkanlığı'nı, ODTÜ Teknokentte Zeytin Restoranı işleten Şahin ÖZGÜR yapmakta. Başkan Yardımcılığı'nı, MEB Müfettişi Turan DEMİRADAM, Genel Sekreterliği'ni bir hukuk bürosunda görevli olan Hamdullah AKSOY, İdari ve Mali Sorumluluğu'nu maliyeden emekli Abdulmennan KORKMAZ, üyeliklerini de Ankara Bilim Ortopedi'nin kurucusu Osman SÖYLER, Avukat Müge ÇİFTÇİ yürütmektedir. Kısa süre içinde kuruluş çalışmalarını tamamlayan bu ekip, Ankara’da yaşayan hemşerilerimizi bir araya getirmek, tanışma ve kaynaşmalarını sağlamak için, Kızılay’ın merkezinde Meşrutiyet Caddesi Bayındır 2 sokak no:58/7 adresinde nezih bir büro tutmuşlardır.

Her cumartesi genel bir buluşmayı geleneksel hale getirerek yıllardır başkentte oturup da birbirinden habersiz olan hemşerilerimizin kaynaşmalarına vesile olmuşlardır.

Sadece Van’lı değil, Van ve çevre illeri ile Van’ı seven Van’a gönül vermiş herkesin hemşeri olarak kabul edildiğini, Van’lı olup da başkentte gerek bürokraside, gerekse eğitim, sağlık, ekonomi ve diğer tüm sektörlerde çalışan birçok hemşerilerimizin olduğu, ancak bunların birçoğunun birbirinden kopuk ve habersiz oldukları, ilk hedefleri arasında tüm Van'lı ve Van'a gönül verenleri dernek bünyesinde buluşturularak, dayanışmalarını sağlamak ve bu birlikten sağlanacak sinerji ile çeşitli projelere (Ankara, Van ve Köy projeleri), çalışmalara, faaliyetlere zemin hazırlamak olacağının amaçlandığı belirtilmiştir.

Ayrıca kadın elinin değmediği her işin eksik olacağı bilinci ile kıymetli hemşerilerimiz, Büyükşehir Belediyesi bünyesinde spor eğitmenliği yapan Ebru BİRİNCİ ve SGK’da 81 ilin video konferanslarını koordine eden Şenay İVELİK hanımefendilerinin öncülüğünde kadın kollarının da oluşturulduğu, bu oluşumun ilk büyük buluşmasını 28 Kasım 2021 tarihinde dernek bürosunda gerçekleştirdikleri, bu buluşma sonunda, geleceğe dair çok güzel ümit verici faaliyet ve projelerle bu buluşmaların taçlandırılacağı hususunda görüş birliğine varıldığı müjdesi verilmiştir.

SÖZDER’in başlatacağı sosyal sorumluluk projeleri ile öncelikle çocukların, gençlerin ve kadınların sosyokültürel eğitilmelerinde, yetiştirilmelerinde, kısaca her türlü yanlarında olunacağı, duruş olarak da mesaj olarak da evrensel bir çizgide olunacağı, yine dernek tüzüğünde de; ‘Dernek, Sivil toplum faaliyetlerinin etkinleştirilmesi ve geliştirilmesini sağlamak ve bu konuda çalışmalar yapan kişi ve kuruluşlara destek vermek, toplum içinde iyiliğin yaygınlaştırılmasında ön ayak olmak, insanların aydınlanmasında rol almak, her açıdan yoksun ve yoksul insanlara yardım eli uzatmak, sanata, spora ve edebiyata dair güzel ve faydalı olan her şeye destek çıkmak, okumanın ve öğrenmenin önemi ile ilgili faaliyetler yürütmek, eğitimli bireyler yetiştirme yarışında görev üstlenmek, iyiliğin ve erdemin güçlü ve aktif kılınması misyonunu dert edinmiş insanlara omuz vermek, evrensel manevi değerlerin yaşatılmasına hizmet etmek, ilime ve bilime katkı sunmak amacı ile kurulmuştur.’ Şeklinde bir kuruluş felsefesinin olduğu görülmektedir.

Bu açıklamalar yapılırken; Yönetim Kurulu Üyeleri’nin enerjik ve heyecan dolu açıklamaları gözden kaçmadı.

Biz de VanEkspres’i ailesi olarak, bu yeni oluşum ve heyecanın yanında olduğumuzu belirterek kendilerine başarılar diliyoruz.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Nihat korkmaz
Nihat korkmaz - 7 ay Önce

Allah hayırlı etsin inşAllah